Став

ЕУ спремна да Грчку „пусти низ воду“

ЕУ и моћне државе евро зоне посредно су „запретиле“ Грчкој поводом могућих исхода превремених парламентарних избора. На тим избоирма, заказаним за 25. Јануар, велику шансу за водећу улиогу имају Сириза и њен лидер Алексис Ципрас који није по вољи ЕУ и Немачке.

Застрашивање бирача

Тако је високи функционер партије немачке канцеларке Ангеле Меркел, Михаел Фукс (лисица) рекао:

“Ако Алексис Ципрас из грчке левичарске партије Сириза мисли да може да заустави реформске напоре и строге мере штедње, онда ће “тројка” морати да заустави кредите Грчкој.“

На овај начин ЕУ и Немачка послале су директну поруку грчким бирачима али и опомену да еврозона није по сваку цену заинтересаована за грчку позицију у еврозони, и да „погрешна“ политичка одлука бирача може Грчку да изведе из еврозоне или да је доведе под додатни притисак и уцене. Зато „политичка лисица“ Михаел Фукс шаље поруку кроз лист Рајнише пост:

„Прошла су времена када смо морали да спасавамо Грчку. Више нема могућности за политичке уцене“ .

Ове оцене европских и немачких политичких званичника могу само негативно утицати на грчке бираче да под утицајем националног поноса и потребе заштите националног индентитета управо „из пркоса“ гласају за Сиризу и Ципраса и тако озбиљно уздрмају еврозону, финансије и европске берзе и банке које су укључене у економски програм оправка Грчке, тежак око 240 милијарди евера.

Грчко-турска „усијања“

Поједине прогнозе за актуелне догађаје у Европи указују да би у 2015. могло да дође до заоштравања сукоба између Грчке и Турске око спорних налазишта гаса у Егејском мору. То би могло да доведе и дипломатских сукоба и војних чарки Атине и Анкаре што би утицало на општу милитаризацију региона и нестабилност саме Грчке у 2015 години. Уколико се то деси, до краја године воде северно од Кипра постаће део милитаризоване зоне у обрачуну две државе чланице НАТО и може довести до „блокаде“ за Европу стратешког гасног пројекта на Медитерану, искључивањем могућности за изградњу терминала природног гаса на Кипру или гасовода у североисточном Медитерану.

Ако се има у виду да је Русија договорила гасни аранжаман са Турском са краком према Грчкој, онда би активирање конфликта Грчке и Турске видно угрозило енергетску безбедност у овом делу Европе.

Могућа гасна криза у Медитерану, повезана са изборима у Грчкој, доводи до претње од заоштравања односа у егејском басену што може бити праћено грађанским побунама и у Грчкој и Турској. То повећава и ризик за предстојећу туристичку сезону у Грчкој и претњу Турске да преузме грчку турситичку клијентелу. У исто време и Турска под Ердоганом је у зони високог ризика према ЕУ што би такође могло да подстакне озбиљније сукобљавање Грчке и Турске.

 

Никос Арванитес, Атина

Балкан магазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!