Европа

ЕУ спремна на уступке у вези Јужног тока: Шта је то Јужни ток? Па вас у ЕУ ће гас из шкриљаца да греје!

Брисел — ЕУ је спремна да размотри захтев Русије да се “унутар закона ЕУ нађу изузећа за изградњу гасовода Јужни ток, ако то руски представници затраже”.

Ипак, такав захтев од руске стране није добијен”, рекла је данас у Бриселу портпаролка европског комесара за енергију Гинтера Етингера Марлене Холцнер.

На питање новинара о чему би конкретно могло бити речи, ако се питање Јужног тока такође покрене на састанку ЕУ, Русије и Украјине о спору око испорука гаса 26. септембра у Берлину, Холцнер је истакла да Јужни ток није на дневном реду берлинског састанка, али да и о томе може бити размене мишљења на руски предлог.

Она је међутим оповргла твдње неких медија да је “ЕУ спремна да учини неке уступке” кад је у питању усаглашавање изградње Јужног тока с прописима Уније.

Марлене Холцнер је додала да би се “у том случају видело шта се може догодити”, а ставила је до знања да “ништа не може зауставити Русе да то затраже, јер ми имамо и билатералне разговоре”.

На састанку у петак у Берлину ће учествовати европски комесар Етингер, украјински министар за енергију Јуриј Продан и руски министар енергетике Александер Новак, саопштила је Комисија у Бриселу.

Етингер је изјавио да се, кад је у питању изградња гасовода Јужни ток, морају имати на уму и околности везане за украјинску кризу.

Европска комисија је мишљења да сви уговори које је Москва потписала са земљама у Европској унији и Србијом делом крше прописе Уније.

Званичници Европске комисије су претходно ставили до знања да Србија може изградити деоницу гасовода Јужни ток и, пошто није чланица ЕУ, не потпада под законе унутрашњег тржишта Уније.

Нагласили суy, међутим, да ће то морати да буде сагласно прописима Европске енергетске заједнице, чији је потписник и члан и Србија.

Такође је предочено да током преговора о чланству Србије и ЕУ српска страна мора усагласити своје законе и са прописима ЕУ на пољу енергије.

Марлене Холцнер је јуче такође ставила до знања да “било да је у питању Бугарска или Србија, ако оне добијају руски гас, тај гас мора проћи преко територије Европске уније, тако да, као у сваком послу на европској територији, морају се поштовати европски закони”.

Она је, на питање новинара како ЕУ гледа на саопштење руске компаније Гаспром да ће изградња деонице кроз Србију почети у октобру, објаснила да се не може спречити да Србија гради гасовод, рекавши да кад је реч о “енергетским прописима који би могли бити прекршени, то би уследило у каснијој фази кад би гасовод почео да ради”.

На питање да ли то значи да “Србија може изградити инфраструктуру, али да ће то онда бити празан скуп гасовод”, Марлене Холцнер је узвратила да се у случају Србије, ако гасовод почне да ради, може посегнути за прописима (Европске) Енергетске заједнице који су различити од закона Европске уније”.

ЕУ је од Бугарске затражила да обустави изградњу гасовода Јужни ток на својој територији, јер је оцењено да је приликом одлуке да се послови изградње доделе једној руској компанији, прекршен пропис унутрашњег тржишта ЕУ о транспарентним јавним набавкама и обавезном тендеру за извођаче радова.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!