Брисел — Европска комисија поручује Србији да треба да измени законе о ГМО како би приступила Светској трговинској организацији.
Србија треба да што пре измени законе о генетски модификованим органима (ГМО) како би могла да приступи Светској трговинској организацији, каже се у годишњем извештају Европске комисије који је у оквиру пакета о проширењу данас представљен у Бриселу.
„Законе о ГМО треба што пре ускладити са регулативом ЕУ“, стоји у годишњем извештају о напретку Србије, уз напомену да је то неопходан услов за ступање у СТО.
Европска комисија оценила је у извештају да је „Србија остварила одређен напредак у успостављању делатне тржишне привреде“. Европска комисија је као проблеме идентификовала незапосленост, дефицит, јавна предузећа, сива економију…
У Србији је на снази забрана узгајања и продаја ГМО, што укључује генетски модификовану соју, кукуруз и низ других прехрамбрених артикала.
Слична забрана је до пре неколико година важила и у ЕУ, али је уклоњена након дугог спора са великим извозницима ГМО, Сједињеним Државама и Канадом, који су пред специјалним панелом СТО оптужили ЕУ да крши правила о слободној трговини.
Панел је 2008. пресудио да се ниједан производ не сме забранити уколико није непобитно доказано да је опасан или шкодљив.
С обзиром на то да у научним круговима још траје расправа о дугорочним ефектима ГМО по људско здравље и околину, ЕУ је дозволила увоз ових производа, али под условом да прођу кроз строге контроле и да буду јасно обележени.
Таква ограничења не важе у САД и многим другим земљама, где се генетски модификована храна слободно продаје.
СТО има 157 чланица, од којих већина на различите начине регулишу производњу и продају ГМО, али ни у једној не важи потпуна забрана.
Танјуг
Ко потпише ово, не заслужује да живи.