Србија

ЕУ Србима важнија од Косова ако је веровати напредним ИЗДАЈНИЧКИМ ГОВНИМА!

Уколико би сутра био одржан референдум са питањем „Да ли подржавате учлањење Србије у ЕУ?“, 52 одсто грађана Србије би гласало за, саопштило је Министарство за европске интеграције.

Истраживањем јавног мњења „Европска оријентација грађана Србије“ које је крајем децембра спровело Министарство, утврђено је да би 24 одсто грађана гласало против уласка Србије у ЕУ, док по 12 одсто не би уопште гласало, или не зна шта би одговорило.

Анкета, у којој је учествовало 1.050 испитаника старијих од 18 година, рађена је према стандарду статистичке службе ЕУ, Евробарометра.

Подршка грађана реформама је, као и претходних година, веома висока, пише у саопштењу.

Од укупног броја испитаника, 65 одсто сматра да би реформе, неопходне за улазак Србије у ЕУ, требало спроводити и без обзира на то, ради добробити грађана и „стварања боље и уређеније Србије“.

На питање о бесповратној развојној помоћи Србији од 2000. године до данас, 24 одсто испитаника зна да је ЕУ највећи донатор, на другом месту су они који сматрају да је то Русија, на трећем да је Кина, и на четвртом да је Јапан.

У односу на резултате истраживања од пре годину дана, из децембра 2016, број оних који као највећег даваоца помоћи Србији виде ЕУ, порастао је за три одсто, док је број оних који су мислили да је то Русија, опао је за један одсто.

Министарство је додало да по званичним подацима од 2000. до краја 2016. године, Европска унија и њене државе чланице са 4,31 милијарди евра реализованих бесповратних средстава представљају највеће донаторе Србије, значајно доприносећи њеном развоју.

Појединачно гледано, Европска комисија је Србији донирала 2,96 милијарди евра, Немачка 357,51 милиона евра, Шведска 232,41 милиона евра и Италија 191,49 милиона евра.

Анкетом је утврђено, пише у саопштењу, и да „све позитивне асоцијације на Европску унију имају тренд раста“. Тако грађани Србије појам ЕУ повезују с бољим животом, вишим стандардом, благостањем, путовањима и то њих 18 одсто, док је у претходном истраживању то чинило 10 одсто испитаника.

Већина испитаника, 56 одсто, сматра да би „проблеме Београда и Приштине“ требало решавати независно од тога да ли то тражи ЕУ. Више од половине испитаника подржава опредељење Владе Србије за наставак дијалога с Приштином и спремност да се тако дође до одрживих решења.

Реформу здравственог система (15 одсто анкетираних), борбу против корупције (15 одсто), реформе правосуђа (14 одсто) и образовног система (10 одсто) грађани сматрају најзначајнијим и оним што највише утиче на њихов живот.

По важности следе реформе заштите потрошача и пољопривреде (9 одсто анкетираних), заштита животне средине (5 одсто) и боља заштита људских права (5 одсто).

Међу акетиранима највећа група, од 19 одсто, сматра да чланство Србије у ЕУ доноси више могућности за запошљавање, 15 одсто сматра да доноси „пут ка бољој будућности младих“, такође 15 одсто у томе види могућност за слободније кретање у ЕУ, а 13 одсто сматра да чланство Србије у ЕУ доноси могућност да се „уреди стање у нашој држави“.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Кажу да је 52% за издају и предају КиМ-а ! Мени се чини да су заменилил редослед бројева.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!