У Европској унији преовладава бојазан од нестабилности и слабе владе после сутрашњих избора у Грчкој и не верује се у сценарио изласка те земље из зоне евра.
Брисел, ипак, подвлачи да не може бити говора о обустави програма „стезања каиша“ и отписивању око 150 милијарди грчких дугова, што тражи вероватни победник избора, грчка левичарска странка Сириза, jaвља Бета.
Скуп присталица грчког премијера Антониса Самараса Скуп присталица грчког премијера Антониса Самараса
Грчка представља два одсто целокупног бруто домаћег производа чланица зоне евра, а ЕУ је после кризе 2008. створила финансијске фондове и механизме који јемче да више не може бити неке веће кризе јединствене европске валуте.
Ипак је јасно да би домино ефекат доласка левице на власт у Грчкој учврстио ионако видљива очекивања у политичким круговима других земаља из зоне евра да би могли да се преиспитају темељи на којима почива стабилност заједничке европске валуте.
То значи да се уз строгу буџетску дисциплину, смањивање дугова и структурне реформе у циљу постизања економске конкурентности, упоредо покрену велике, такође јавне инвестиције и мере подстицаја привредног раста и запошљавања.
Зато се у Бриселу наглашава спремност да се са сваком будућом грчком владом преговара о олакшицама за штедњу и реформе да би Атина могла рачунати на нове десетине милијарди евра помоћи ЕУ и Међународног монетарног фонда.
Европски комесар за економију Пјер Московиси је ставове ЕУ сажео у поруци да „демократија налаже да се испоштује избор грчких грађана“, и наводи да Грци морају поштовати пакт који су склопили са ЕУ и ММФ-ом да би и даље добијали финансијску подршку, без које би свака грчка влада врло убрзо морала да се суочи с државним банкротом.
Грчкој је потребно седам и по милијарди евра већ до краја марта да плати доспеле дугове, а до краја године равно двадесет милијарди евра у ситуацији кад је државна благајна празна.
Медији и аналитичари у земљама ЕУ сагласни су да нико не жели излазак Грчке из евра.
Томе није склона ни Немачка која је као императив за извлачење из кризе јужних чланица поставила даље кресање буџетског дефицита, дугова, структурне реформе у циљу јачања конкурентности.
А и Сириза наглашава да Грчка треба да остане у зони евра, али тражи отписивање и репрограмирање дугова и њихову отплату тек кад привреда стане на ноге и почне раст.
Левичарске странке у Европи, али и многи народни слојеви, у програму Сиризе препознају и своја хтења, сумње и незадовољство „диктатом Брисела и Немачке“.
Сириза у важном делу свог програма власти наглашава решеност да покрене производњу и запошљавање, врати социјалне олакшице најсиромашнијим слојевима, крене у темељит обрачун с корупцијом у држави и традиционалним политичким партијама и учини све да нарочито богати плаћају порез.
Бриселски центар за европска питања Бројгел сматра да ће, ако Сириза уопште успе да формира владу, бити веома тешко да нађе нагодбу са ЕУ и ММФ-ом, али подвлачи да обе стране и те како имају интереса да се нагоде.
Вођа Сиризе Алексис Ципрас изјавио је лондонском листу Фајненшел тајмс да „Грчка може уравнотежити своје државне рачуне а да не убије демократију“ и нагласио: „Имамо обавезу да отворено, поштено и на равној нози преговарамо с нашим европским партнерима“.
Директорка ММФ-а Кристин Лагард поручила је да су „дугови уговорна обавеза“ и да би обустава отплате или промена ставки таквог уговора имала „неминовне последице“.
Француски лист Монд упозорава да би обустава од ЕУ и ММФ-а наметнутог драстичног „стезања каиша“, што је изборни програм Сиризе, значио потпуни раскид с политиком зоне евра и ЕУ.
Монд подвлачи да би „излазак Грчке имао велику цену за зону евра“ јер би уздрмао структуре на којима почива евро и унео страх међу инвеститоре и нарочито повериоце грчког дуга, а то су водеће државе еврозоне.
Немачка канцеларка Ангела Меркел јасно је поручила да жели да „Грчка и даље буде део европске приче“, уз опаску да „добро познаје тешкоће с којима је Грчка сучељена, али да је нужно имати на уму „темеље наше солидарности“.
РТС
Jaooooooooooooooo držim im palčeve samo da izađu iz eu da se spasu
pa neko mora da se suprostavi ovom jedomlju
sta je necete moci kupovati Grcka ostrva to vam je bio cilj.
Strah vas je da grcka ne povuce nogu a onda cao eu.
Ajmo siriza.
Ajde, junače, sjebi ih!
Zašto , pa zar nisu dovoljno ojadili Grke !? Sada je došlo vreme za promene. Nema vraćanja para Švapskoj kao i ima totalno okrtetanje ka braći Rusima.
Sa pocetkom propasti zapadnih sila neminovan je svetski rat a to nije bas dobro !!!
Boje se oni da nece imati ko da vrati pare sto su im dali kao cl.EU. tREBA DA IZADJU IZ TOG DRUSTVA A MI DA NIKADA NE UDJOMO. I TAKO SU LAGOJ FAZI RASPADANJA..