Србија

ЕУ тера Кину из Србије: Хоће да нам отму две милијарде евра

Београд – Европска комисија покренула истрагу кредита који је Кина одобрила Србији и Мађарској за изградњу брзе пруге Београд – Будимпешта.

Званичници Европске уније желе да отерају Кину из Србије и буквално нам отму инвестицију вредну чак две милијарде долара!

Европска комисија је, како преноси Радио Слободна Европа (РСЕ), званично покренула ‘поступак утврђивања усклађености железничког пројекта Београд-Будимпешта, који се финансира из кинеског кредита, са законодавством Европске уније’. Европљанима смета то што није расписан тендер, већ је посао са Пекингом договорен директном погодбом. Иза ове формалности, међутим, тврде упућени, крије се намера ЕУ да Кину и њене инвестиције протера са Балкана како би сачувала свој утицај!

‘Правила конкурентности’

Према наводима РСЕ, Европска комисија у овој фази провере још није формулисала званичне ставове.

“Дијалог са националним властима на техничком нивоу је још у току. Новембра 2017. у Београду су свечано отворени радови на реконструкцији прве деонице до Старе Пазове, а цео посао се још тада нашао под лупом Европске комисије. Њени представници разматрају да ли је пројекат изградње брзе железничке пруге Београд – Будимпешта у складу са правилима Европске уније о конкурентности, што су и сада поновили. То се превасходно односи на Мађарску, чланицу ЕУ, за коју се утврђује да ли је извођење радова доделила кинеским компанијама без претходног расписивања тендера”, пише Радио Слободна Европа.

Иначе, радове на деоницама финансираним кинеским кредитом изводи конзорцијум кинеских компанија “Чајна рејлвеј интернешенел” (Цхина Раилwаy Интернатионал) и “Чајна комјуникејшн констракшн компани” (Цхина Цоммуницатионс Цонструцтион Цомпанy – ЦЦ), док је за деоницу од Старе Пазове до Новог Сада задужен руски “РЗД интернешенел” (РЗД Интернатионал ЛЛЦ).Нико у врху државе није желео званично да коментарише ове наводе, док политиколог Александар Павић сматра да се Брисел понаша према Балкану као и у случају “Јужног тока”.

– Тада су зарад себичних интереса ускратили балканским земљама енергетску безбедност и велике приходе од транзита гаса. Нема сумње да ће то исто радити, односно да већ раде и по питању економских односа земаља нашег региона и Кине. Ако не буду могли да избаце Кину из региона, свакако ће гледати да ограниче њен утицај или да контролишу економске односе тако да они убирају највећу корист, а земље попут Србије и Мађарске само мрвице. Ово је још један доказ да је прича око ЕУ интеграција у суштини неоколонијална – подвлачи Павић.

Траже неки изговор

Политички аналитичар Душан Пророковић каже да је прелиминарна истрага покренута још пре годину дана.

„Европска комисија тражи транспарентност приликом расписивања тендера и прекид праксе директне погодбе. Мислим да је циљ да се све то заврши као “Јужни ток”. Траже формални разлог за спречавање кинеских инвестиција. Мађари и ми смо повод, али је циљ цела Источна Европа јер Кинези ту праксу примењују свуда. Проблематично је то што се о томе у Мађарској много пише још од октобра, а код нас је мук. Правимо се да проблем не постоји док не уђе у коначну фазу“ – подвлачи Пророковић.

Милан Ковачевић економиста

Да се ја питам Србија прво треба да по ставкама види колико вреди пројекат и да ли ће Кинези запошљавати своје или наше људе. Затим треба да причамо о финансијама.

Д.Кљајић-М.Добромировић/Информер

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!