Више земаља Европске уније покренуло је питање укидања безвизног режима Албанији, пре свега због растућег криминала албанске мафије у појединим државама ЕУ, сазнаје „Политика”. Због нарастајућег утицаја организованих криминалних група које воде порекло из Албаније и са Косова и Метохије, неколико земаља ЕУ је забринуто, због чега се очекује повлачење конкретних потеза Европске уније.
Краљевина Холандија недавно је упутила званичан захтев Европској комисији у циљу покретања механизма за суспензију безвизног режима ЕУ према Албанији. Очекује се да Европска комисија детаљно испита податке које је Холандија изнела у свом допису. Након тога ће о резултатима анализе обавестити савет Европске уније и Европски парламент, после чега ће бити донета одлука да ли је потребно увести визе Албанији.
„Политика” је имала увид у овај документ и у њему се наводе проблеми са албанским држављанима, који су привукли велику пажњу јавности у Холандији. Такође, пише и да албански држављани имају све значајнију улогу у организованом криминалу у градовима попут Амстердама и Ротердама.
Од 2015. године, у Холандији је дошло до знатног повећања броја тешких кривичних дела за која су, како се сумња, одговорни припадници албанске криминалне групе. Они најчешће тргују дрогом (углавном кокаином), перу новац и тргују људима, наводи се у документу. Додаје се и да присуство Албанаца у свету криминала постаје све значајније, не само зато што успевају да делују неопажено, већ и зато што све више сарађују са другим страним криминалним групама.
Осумњичени, који говоре албански језик, налазе се на другом од пет водећих места по броју издатих упозорења од стране Холандије у Шенгенском информационом систему (СИС). Овај систем пружа информације о појединцима који немају право да уђу или бораве у Шенгенској зони, или о онима који су на потерницама због криминала.
Холанђани упозоравају да је од 2009. године приметно повећање броја албанских држављана, који незаконито бораве у њиховој земљи. Претходних година, холандски органи надлежни за миграције и спровођење закона суочили су се са великим проблемима у борби против овог облика миграција. Проблеми се најчешће односе на албанске слепе путнике, који покушавају да пређу из Холандије у Велику Британију тако што се пењу у камионе у лукама, у пристаништу у Ротердаму. Да би се супротставила овим илегалним миграцијама из Албаније, холандска влада је иницирала неколико мера. Холандска Краљевска војна полиција и њихова национална полиција појачале су надзор поморске границе и надзор у луци Ротердам и њеној околини.
Овим проблемима бавио се и холандски парламент, а парламентарна расправа о албанском организованом криминалу у Холандији одржана је 11. априла.
Свему овоме, претходила је велика акција полиција европских земаља против албанске мафије. Уз подршку Европола, 64 припадника албанске организоване криминалне групе ухапшено је између 3. и 5. априла током истовремене полицијске операције која је спроведена у Белгији, Француској, Холандији и Италији и у којој је учествовало око 600 полицајаца.
Верује се да су осумњичени диловали дрогу и да су повезани са трговином људима, проституцијом и прањем новца, саопштио је Европол.
Полицијску акцију пратила је и сложена истрага која се бавила активностима ове организоване криминалне групе, која делује у Белгији, Француској, Холандији, Италији и Великој Британији. Верује се и да су осумњичени управљали већим бројем плантажа канабиса распоређених широм Белгије и на северу Француске, а неки од њих су такође били укључени у случај трговине људима у Француској. У Белгији је ухапшено 55 особа, укључујући и вође ове криминалне групе, седам особа у Холандији и још два лица у Француској.
Албански организовани криминал и даље остаје велики проблем за све земље Европе, а то је претња коју Европол схвата веома озбиљно. Очекује се још операција овог типа у блиској будућности, саопштио је Европол.
Качаник – Џихадистичка престоница
Према писању појединих европских медија, мали косовски град Качаник на граници са Северном Македонијом представља „џихадистичку престоницу Европе”.
Након што је потврђено да је у редовима такозване „исламске државе” погинуо џихадиста Лавдрим Мухаџери из Качаника, медији су овај град, у којем живи око 30.000 људи, описали као главно место на Старом континенту за регрутовање бораца ИСИС.
Качаник је на зао глас дошао још 2012. Наводно, из тог града су се ИСИС-у придружили бројни млади, па чак и целе породице. Међутим, локални званичници су ово негирали и окривили медије за нарушавање угледа Качаника, наводећи да се градом може слободно шетати те да се на улицама неће приметити ништа што има везе са тероризмом.
Аутор: Александар Бојовић, Политика.рс