Како се Бугарска, која је имала одличну производњу и најбоља пољопривредна земљишта у региону, претворила у најсиромашнију земљу Европе
Од када се тридесетшестогодишњи фотограф, алпиниста и револуционар романтичног имена Пламен Горанов полио бензином и извршио јавни чин самоспаљивања на тргу испред градске администрације у граду Варни, чија је судбина као парадигма ситуације у Бугарској послужила непотписаном аутору текста насталом још 2013. године (данас веома популарном и често цитираном на друштвеним мрежама), до данас, ствари нису кренуле набоље. Напротив. Пламен није једини изгорео са питањем чему живот у таквој земљи. После Горанова забележено је још шест случајева самоспаљивања. Ове године Бугарску је захватио талас криминала у коме доминира филмска пљачка централне поште у Хаскову. У Пошти се налазио новац намењен за пензије у висини од 900.000 евра. Негде у исто време, у летовалишту Сунчев Брег дошло је до обрачуна банди у којем је било рањених и погинулих. Криминал, корупција и сиромаштво у овој земљи убирају стравични данак. Шта се десило са некада просперитетном државом и, захваљујући нуклеарној електрани коју је изградио СССР, извозником електричне енергије у Турску, Грчку, Македонију, Албанију, чак и Италију? Коначно, говоримо о земљи која је најмање десетак година „испред“ Србије на такозваном путу ка ЕУ и која већ куса чари обећаног раја. Како је то могуће?
БОГАТА УДОВИЦА ТРАЖИ МИЛОСТИЊУ
Софија је 1993. потписала Споразум о придруживању (уговор еквивалентан ССП-у између Србије и ЕУ од 2008) са Европском заједницом. Тих година, како примећује аутор горе поменутог текста, отпочели су да пристижу страни консултанти неолиберали – „рибе-кормилари“ Међународног монетарног фонда. Време беде, глади и изгубљености почетком деведесетих ММФ је искористио за општу офанзиву на народе (неки блицкриг!) и за остварење своје свете мисије: „ослобађања“ државе од њене својине.
Резултат препоруке ММФ-а била је распродаја државних актива које су вределе милијарде. „Ми смо се пробудили у свету апсурда. На пример, ми имамо бугарску воду, постоје бугарске цеви и бугарски потрошачи. А уговор о продаји наше воде нашим људима кроз наше цеви припадне, на пример, Енглезима! Како то?! А можда није Енглезима. Ми чак не можемо да разјаснимо ко, заправо, шта поседује?! Ко су ти људи? То су међународне компаније, понекад офшор, регистроване ’богу иза леђа’. На пример, компанија којој смо продали за свега два милиона долара највећи рудник злата Челопеч, регистрована је у Канади. Бугарској припадају смешна два процента од добијеног злата. При томе, ’суштина’ је да ми немамо право да сазнамо колико злата се добија у руднику, ни од чега да рачунамо та два процента. Током 23 године од времена наше ’перестројке’ Бугарска која је имала одличну производњу и најбоља пољопривредна земљишта у региону претворила се у најсиромашнију земљу Европе.“
Бугарска је продала електродистрибуцију Чесима, Аустријанцима и Немцима, Французима су припали водовод и канализација, а бакарна руда, по свој прилици отишла је Белгијанцима. То су били тајни услови за улазак ове државе у ЕУ. Бугарски новинар Валериј Најденов објаснио је то овако: Бугарска је живела као весела удовица после смрти богатог мужа. Она распродаје куће, земљу, сву имовину супруга и отприлике пет година живи боље него пре. А онда глупа жена остаје празних шака и иде да моли за милостињу. Половином 2000. Бугарска је показала одличан раст БДП-а (који рачуна сваки купопродајни уговор). Односно, ми смо распродали националне активе, а у БДП-у то се одразило као наш приход. Сви су били срећни: ах, какве стране инвестиције. До 2013. Бугарска је изгубила 60 одсто радних места, остала без људи и претворила се у колонију под политичком управом ЕУ. У свету најбоља ’парадајз република’ престала је да производи парадајз!“
ЦЕНЕ НЕМАЧКЕ, А ПЛАТЕ БУГАРСКЕ
Након добијања статуса кандидата за ЕУ (Србија тек 2012), Софија је 2004. отпочела преговоре о чланству (Србија је далеко од окончања преговора, што је очигледно условљено статусом Косова и Метохије). Коначно, 2007. Бугарска постаје чланица ЕУ. Србија нема никакве шансе да то буде следеће 2017. године
Шта је тих најмање 10 година „предности“ у односу на Србију још донело Бугарској?
Према подацима Националне службе за запошљавање Републике Србије и Уније послодаваца, бугарски држављани у протеклим годинама масовно долазе у Србију да раде као надничари на пољима, конобари и грађевински радници.
Један од тих надничара био је и Димитар Маничев, младић од 36 година. Он је 2012. радио на једној њиви у Мрчајевцима заједно са групом својих сународника.
На питање новинара зашто се прихватио тог тешког посла ван своје земље, младић из ЕУ је одговорио: „Нема везе што смо у Европској унији, нама је исти ђаво. Код куће нема посла. И да има цене су немачке, а плате бугарске. Да ми је добро, не бих долазио у Мрчајевце да вадим кромпир.“
Поврх тога, иако је Бугарска већ годинама чланица ЕУ, Немачка, Француска, Британија, Аустрија, Холандија, Луксембург, Белгија, Ирска и Малта су захтевале од бугарских радника радне дозволе. Дакле, за Бугаре у овим земљама нису ни седам година након уласка у обећану заједницу важиле познате и деценијама глорификоване „четири велике слободе“ ЕУ. За Бугаре не важи ни члан 45 став 1–2, Уговора о функционисању ЕУ (други део Лисабонског уговора) у којем се наводи: „Слободно кретање радника је осигурано унутар Уније… Оно обухвата укидање сваке дискриминације, засноване на држављанству, између радника држава чланица у погледу запошљавања, награђивања и других услова рада.“
Такође, уместо да након приступања ЕУ опада број сиромашних, у Бугарској се дешава супротно. Пре уласка у Унију, 2000. године незапослених је било 13,5 одсто. Према подацима америчких државних органа објављених на сајту Тхе Wорлд Фацтбоок 2014. године он је достигао 21,8 процената!
Посебно забрињава податак о паду броја становника Бугарске у протеклој деценији. Тачније, у деценији када је добила кандидатуру за чланство у ЕУ, затим и отпочела преговоре о чланству и коначно постала део ЕУ, Бугарска је изгубила око 700.000 становника (око 10 одсто укупног становништва) колико није у оба светска рата заједно. Наравно, велики пад броја становника у току деценије тек делимично се може оправдати емиграцијом Бугара на Запад. Главни узрок су економски услови.
Такође, губитак скоро 10 одсто становништва за само десет година показује и да би стопа незапослености (која је скоро двоцифрена) била још већа да нема исељавања (неколико стотина хиљада Бугара ради у Италији, Шпанији и другим земљама ЕУ – углавном грађевински радници и болничари).
У истој, „европској“ деценији, спољни дуг Бугарске је вишеструко порастао. Године 2000. био је приближан дугу Србије, међутим, већ 2011. га је престигао, да би 2014. достигао скоро 43 милијарде долара. Овакав вртоглави раст спољног дуга Бугарске (заједно са дужничком кризом у суседној Грчкој) приморао је Софију да одустане од приступања еврозони 2012. Бугарски министар финансија Симеон Ђанков рекао је тада: „Променили смо мишљење, као и јавност. Тренутно не видим никакву корист од уласка у еврозону.“
Скоро безусловна оријентација ка тржишту ЕУ и Немачкој (уместо, као раније, ка Русији) довела је и до раста спољнотрговинског дефицита Бугарске, док је буџетски дефицит порастао у периоду 2000–2011. године за преко 15 пута.
Бугарска није добила ни обећана средства од Брисела. Иако је 2007. године успешно окончала разговоре о ступању у ЕУ (једна од тема преговора о чланству је била и борба против корупције), Бугарској су већ следеће године блокирана средства у висини од 500 милиона евра због управо недовољне „борбе“ против корупције. Дакле, логично је питање како ту корупција у бугарском државном апарату није уочио Брисел само годину дана раније, када је Бугарска ушла (уз велико славље и обећања) у ЕУ?
У истом (пропагандном) контексту, Брисел је у јуну 2010. године блокирао 106 милиона евра новца намењених за програм „Рибарство“, који је требало да траје до 2013. године. Разлог – „неажурност чиновника“ у Софији.
Коначно, у извештају о Бугарској који је у јулу 2012. урадила комисија француског Сената за европске послове износи се (када је реч о европским фондовима) да је Бугарска искористила само 19 одсто свих обећаних јој средстава за период од 2007. до 2013. године (сума од 6,9 милијарди евра). Значи да је од обећаних 6,9 милијарди евра, Бугарска добила само око 1,3 милијарде евра.
ПРИТИСАК АМЕРИКАНАЦА
Прецизније, уместо обећаних 1,3 милијарде годишње, Бугарска је могла да рачуна на реалних око 250 милиона евра. Из ове калкулације нису искључена средства који ће бити додељена консултантима и фирмама из ЕУ који раде на територији Бугарске. Ако би се та средства искључила, онда би тај износ од 250 „реалних“ милиона ЕУ био још мањи.
Даље, због захтева ЕК Бугарска је била принуђена да 2014. обустави радове на гасоводу „Јужни ток“. Губици за бугарску привреду само због ненаплаћивања транзитних такси на том гасоводу процењују се на 400 милиона долара годишње.
Аутор текста понудио је објашњење: „Совјетску ’другарицу’ требало је спустити испод пода, лишити је енергетске независности. Нуклеарна електрана коју је изградио СССР са становишта безбедности је радила беспрекорно (што су и доказали многобројне, злурадо настројене комисије за проверу), али, на несрећу, она је била совјетска (!). И, ЕУ је поставила суров услов: Бугарска је дужна да затвори четири од шест блокова, а касније да потпуно заустави ’Козлодуј’. Још једна директива ЕУ предвидела је замену 16 одсто стандардне енергије ’зеленом’ – ветрогенератори и соларне батерије.“
Цена мегавата „зелене“ енергије десет пута је већа од цене мегавата „Козлодуја“, али Бугари су били обавезни да је откупљују!
Такође, две старе совјетске термоелектране „Марица-Исток 1“ и „Марица-Исток 3“ припале су непознатим америчким компанијама. Уговор није био једноставан, напротив, имао је подмуклу замисао. Држава се обавезала да код Американаца откупљује сву (!) електричну енергију током 15 година по изузетно високим ценама и у свим околностима. Американци су се још ефикасније разумели са конкурентима у енергетици – са пројектом нуклеарне електране „Белене“ која се гради од времена СССР-а и још није завршена. У суштини, реактор је скоро готов, а руски ’Атомстројекспорт’ више пута је предлагао Бугарској изузетно флексибилне и повољне услове плаћања – само да се пројекат заврши. Ипак, без обзира што је за електрану утрошена невероватна количина бугарског и руског новца, бугарски парламент затворио је „Белене“ и тиме сав високотехнолошки сектор осудио на тиху смрт. Јер заједно са овим електранама изумреће стари кадрови стручњака за атомистику. Парламент није зауставило чак ни то што је ’Атомстројекспорт’ запретио да ће поднети тужбу за милијарду евра. И поднео је.“
Социолог Андреј Рајчев поводом тога рекао је: „Одустали смо од одличних инвестиција у ’Белене’ само под притиском Американаца. То је била потпуно геополитичка одлука повезана са односима између Русије и САД. САД апсолутно није брига за Бугарску, њима је главно да – зауставе све руске пројекте.“
Да ли прича о бугарском посртању на путу ЕУ има неке сличности са Србијом? За опрез никада није касно.
Извор: Др Дејан Мировић за печат.цо.рс
Pre nego sto se Srbija pridruzi evropskoj uniji nase politicare treba okaciti na BANDERE DE SE MALO PROVETRE I SUSE i da nesmeju naoustati semlju?!
EU nije humanitarna organizacija, to je unija civilizovanih zemalja, a u poslovnom svetu naravno da ima vukova i raznih predatora. Bugari imaju “balkanski” kompleks (slično kao i Srbi) a to znači da se smatraju više “evropejcima” nego što su Bugari (sl. kao i Srbi) a to znači da su naivni. Obzirom da su više “evropljani” a manje patriote i u poslovnom smislu dosta naivni veoma su dobri da budu žrtve poslovnih predatora sa zapada, jer čitava zapadna civilizacija i privreda je zasnovana na kolonijalnom odnosima. Izgleda, (ili gotovo sigurno) da su Bugari “tanki” u tom znanju, kako je pisac teksta to ilustrovao sa “udovicom”. Udovica je suviše glupa upravo kao što je i Bugarska država, odnosno politička elita koja vodi državu. Tako je i sa Srbijom, sve političke garniture koje su da sada bile na vlasti suviše su glupi za vođenje države, a glupost se smatra, (između ostalog) i alavost političara prema imovini koja im zakononom ne pripada – tj. krađa, Toma je takav, šef države a veoma glup čovek i veliki lopov, i naravno ne samo on, ali on je uzor svim lopovima u državi a njih ima previše, tako je i u Bugarskoj gde vada lopovluk i neznanje, a to znači glupost i kao takvi laka žrtva za biznis predatore sa zapada. Bugarska je ušla u Evropu odričući se svojih nacionalnih interesa, a trebala upravo obrnuto, stavljajući svoje nacionalne interese u prvi plan, – i gde je tu pamet?.
Činjenica je da drzavna preduzeca prirodne resurse i zemljiste ne treba olako prodavati. Ucinjene su greske od kojih nasi mogu mnogo da nauce – ako hoće. Ali da Bugari rade u Srbiji kao fizikalci za nase plate je teska izmisljotina. Njima je evropa otvorena. Poznajem dosta ljudi koji rade u Bugarskoj i imaju diplo vece plate nego sto bi imali ovde za taj isti posao.
Ja se slažem sa nekim stavovima autora, ali ne i iskrenim pogledom na realnost. Imamo primer i Srbiji Telekom. Pre ili kasnije on će se prodati jer je to jedino moguće rešenje za povećanje efikasnosti, a onda će neki strani menadžer da otpusti neradnike ( i u toj racionalizaciji i prave radnike) smanjiti troškove i povećati prihode, i uzeti profit. A onda će neki autor prokomentarisati kako smo prodali srebrninu. Zašto ne postavimo sada menadžmentu Telekoma uslive da će biti otpuśteni ako nemaju veći profit, da se očekuje da nema potičkog sponzorsta, da nema 13 plàte itd. Ista situacija je i u EPS totalni haos i raskalašno ponašanje , a kad sve propadne onda stranci su krici. Ne mi smo, kao i Bugari krivi što propadamo. Znači sami smo sebe uništili.Zašto se ne organizuju gradjanski protesti sa zahtevom za većim profitom u javnim preduzećima, napraviti pritisak na Vladu za boljom kontrolom itd…
Као Бугарин прочитао сам веома пажљиво текст. Има нешто што (на жалост) није тачно. Држава не добија 2% од добитка злата у Челопеч, него 0.75%. На почетку је уговор склопљен да држави припада 1.5%, то је потисао тадашњи премијер Иван Костов, (који је у парламенту од 1990 год, а требало је стрељати га као што су Румуни урадили то са Чаушеском), па онда кад је дошао онај мутави “цар” Симеон Други тај проценат је дупло смањен т.ј на 0.75%. Да би ствари биле још горе – тих 0.75% рачунају се једино на податке која канадска фирма је обавезна давати, а наравно држава то не контролише. О осталим племенитим металима тамо, држава не води евиденцију, нити то контролише. Код нас се каже – “Мафија има своју државу”.
LJudi moji, sve što se dogadjalo u Bugarskoj, po istom scenariju se dogadjalo i u SDrbiji. Sve smo svoje rasprodali po bagatelnim cenama, a sada u svojoj zemlji nemamo nikšta svoje. Postali smo sirotinja uboga, a vlastodršci nikada bogatiji do sada. Sve je jasno, sve je vidljivo, ali narod čak i ne ume da bleji kao ovce, već ćuti i trpi. Tako i treba takvom narodu, jer nije za bolje. Srećno nam bilo, dok se ne probudimo i uzmemo svoju sudbinu u voje ruke.