Европска унија од Србије за добијање датума за почетак преговора очекује резултате у примени споразума са Приштином у области полиције, здравства и школства, сазнају „Вести“ у добро обавештеним европским изворима. Да види прву примену споразума, биће довољно и за Немачку, која ће бар привремено одустати од инсистирања за испуњавање свих својих захтева. Међутим, како процес преговора буде текао, столица у УН за Косово готово извесно ће бити један од услова, кажу наши извори.
У Бриселу се шушка и да је шансе за поделу Србима на КиМ знатно умањио председник Републике Српске Милорад Додик.
– Од Београда се очекује да прерасподели безбедносне снаге и да тај систем почне да функционише. У области школства и здравства очекује се да исплате које су до сада ишле преко система Србије крену преко неке од банака регистрованих на Косову – каже наш извор додајући да је циљ овог потеза и да се систематизује примање плата, односно „укине могућност да особа прима плату од српских институција и истовремено узима ваучер, односно социјалну помоћ од косовских власти“.
Уплашио их Додик
– Када је Додик изашао са тим ставом, европске дипломате су се посебно уплашиле јер су биле убеђене да он ту идеју подржава не би ли и сам једног дана покушао отцепљење. Нико не жели такав сценарио у крхком систему БиХ. То је само значило да такав план отпада за север КиМ.
Извори из Брисела коментаришу и да је потпредседник Владе Србије, Александар Вучић након постигнутог договора са Приштином, на европске дипломате са којима је до тада разговарао оставио утисак да је „одлучан да примени споразум“.
– Пре почетака преговора он је обилазећи европске престонице уверавао да жели договор, међутим током осме рунде преговора он је чак и претио премијеру Ивици Дачићу, када га је позвао телефоном, да ће се са њим обрачунати уколико буде потписао споразум. Када је Вучић дошао у Брисел, он је два сата држао предавање о историјској важности Косова за Србију, док су га саговорници у ЕУ пажљиво слушали. Сада, међутим, дипломате ЕУ уверава да је спреман на споразум – каже наш извор.
Такође, он додаје да је власт СНС – СПС готово од почетка одбацила могућност поделе Космета, док је Борис Тадић до последњег тренутка веровао да је то могуће.
– У једном тренутку док су трајале барикаде, и док је деловало као да се то неће лако завршити, о том плану се заиста доста размишљало у међународној заједници. Чак и Немачка је имала подељене ставове. Да се питао министар спољних послова Немачке Гвидо Вестервеле, ствари би можда и изгледале другачије.
– Међутим, Ангела Меркел, која је из источне Немачке препознала игру и када је дошла у посету Београду, крајем августа, тако је одлучно била против тога да је Тадићев тим контактирао европске дипломате, јер је био убеђен да је Меркелова лоше избрифована о дешавањима на Косову. А њу је посебно изнервирало када је Тадић на конференцији за новинаре покушао да договор представи другачије – кажу наши извори.
Вести
фото: ФоНет