Политика

ЕУ услов Србији и столица Косову у УН

Европска унија од Србије за добијање датума за почетак преговора очекује резултате у примени споразума са Приштином у области полиције, здравства и школства, сазнају “Вести” у добро обавештеним европским изворима. Да види прву примену споразума, биће довољно и за Немачку, која ће бар привремено одустати од инсистирања за испуњавање свих својих захтева. Међутим, како процес преговора буде текао, столица у УН за Косово готово извесно ће бити један од услова, кажу наши извори.

У Бриселу се шушка и да је шансе за поделу Србима на КиМ знатно умањио председник Републике Српске Милорад Додик.

– Од Београда се очекује да прерасподели безбедносне снаге и да тај систем почне да функционише. У области школства и здравства очекује се да исплате које су до сада ишле преко система Србије крену преко неке од банака регистрованих на Косову – каже наш извор додајући да је циљ овог потеза и да се систематизује примање плата, односно “укине могућност да особа прима плату од српских институција и истовремено узима ваучер, односно социјалну помоћ од косовских власти”.

Уплашио их Додик

– Када је Додик изашао са тим ставом, европске дипломате су се посебно уплашиле јер су биле убеђене да он ту идеју подржава не би ли и сам једног дана покушао отцепљење. Нико не жели такав сценарио у крхком систему БиХ. То је само значило да такав план отпада за север КиМ.

Извори из Брисела коментаришу и да је потпредседник Владе Србије, Александар Вучић након постигнутог договора са Приштином, на европске дипломате са којима је до тада разговарао оставио утисак да је “одлучан да примени споразум”.

– Пре почетака преговора он је обилазећи европске престонице уверавао да жели договор, међутим током осме рунде преговора он је чак и претио премијеру Ивици Дачићу, када га је позвао телефоном, да ће се са њим обрачунати уколико буде потписао споразум. Када је Вучић дошао у Брисел, он је два сата држао предавање о историјској важности Косова за Србију, док су га саговорници у ЕУ пажљиво слушали. Сада, међутим, дипломате ЕУ уверава да је спреман на споразум – каже наш извор.

Такође, он додаје да је власт СНС – СПС готово од почетка одбацила могућност поделе Космета, док је Борис Тадић до последњег тренутка веровао да је то могуће.

– У једном тренутку док су трајале барикаде, и док је деловало као да се то неће лако завршити, о том плану се заиста доста размишљало у међународној заједници. Чак и Немачка је имала подељене ставове. Да се питао министар спољних послова Немачке Гвидо Вестервеле, ствари би можда и изгледале другачије.

– Међутим, Ангела Меркел, која је из источне Немачке препознала игру и када је дошла у посету Београду, крајем августа, тако је одлучно била против тога да је Тадићев тим контактирао европске дипломате, јер је био убеђен да је Меркелова лоше избрифована о дешавањима на Косову. А њу је посебно изнервирало када је Тадић на конференцији за новинаре покушао да договор представи другачије – кажу наши извори.

 

Вести

фото: ФоНет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!