Србија

Еубарометар: Само 36% грађана Србије верује да би приступање ЕУ било добро за земљу

36% за ЕУ 25% против ЕУ … а 61% згађено и на саму помисао на ЕУ, а поготово на петнаестогодишња анкетирања и спиновања око ЕУ популарности и обећаног раја званог ЕУ…

Грађани Србије су мање наклоњени Европској унији него почетком 2013. године, показало је истраживање Еуробарометар. Ипак, и даље је већи број оних који сматрају да би приступање ЕУ била добра ствар, што мисли 36% грађана, него оних који сматрају да би била лоша – 25%, а највише је неодлучних и оних који нису одговорили. Истраживање је показало и да грађани Србије мање од грађана ЕУ верују штампаним и електронским медијима, скупштини и Уједињеним нацијама, а више влади и интернету.

У земљама кандидатима, укључујући и Србију, више је оних који верују да би приступање ЕУ донело користи њиховој земљи од оних који мисле да би приступање било добро за земљу. Тако у Србији 36% грађана сматра да би приступање било добро за земљу, а 42% да би земља имала користи од тога. И један и други проценат смањен је у односу на претходно истраживање за 3 односно 4 процентна поена, док је удео оних који сматрају да Србија не би имала користи од приступања повећан за пет процентних поена на 34%. Подаци су из свеобухватног истраживања за Европску комисију Еуробарометар, спроведеног у новембру 2013. године у земљама чланицама и кандидатима за ЕУ.

Србија је са овим резултатом међу евроскептичнијим земљама кандидатима за чланство у ЕУ, будући да је мањи проценат испитаника који верују да би чланство у ЕУ донело корист њиховој земљи забележен само на Исланду, земљи која је пре годину дана суспендовала преговоре са ЕУ, а врата за наставак су јој, као значајном партнеру ЕУ и развијеној земљи, широм отворена.

Са друге стране, грађани Србије имају позитивнији став према ЕУ од самих грађана Уније, будући да 37% види ЕУ као позитивну појаву, а 27% негативну, док у земљама чланицама тај удео износи 31% за позитиван став, а 28% за негативан. У Србији је 33% грађана одговорило да има неутралан став према ЕУ, док 3% није дало одговор.

Поред тога, испитаници из Србије су исказали веће поверење у то да се ствари у ЕУ одвијају у добром правцу. У то је уверено 32% грађана Србије и 26% грађана ЕУ, при чему су највећи оптимисти Бугари, са 46% уверених да ствари иду у добром смеру, а највећи песимисти грађани Кипра са 11% оптимиста.

Када је реч о ставу према развоју ситуације у сопственој земљи, Срби су такође оптимистичнији од грађана ЕУ. У Србији 25% сматра да ствари иду у добром правцу, наспрам 26% у ЕУ, али је зато у Србији знатно мањи проценат оних који верују да се ствари одвијају у лошем правцу, са 39% наспрам 56% у чланицама ЕУ. У Србији је 28% неодлучних и 8% оних који нису дали одговор. Највећи песимисти у ЕУ су Французи – 78% и Словенци – 74%. показало је истраживање.

Срби верују интернету и Влади

Грађани Србије имају исти степен поверења у ЕУ као и државе чланице, са 31% испитаника који су дали позитиван одговор и више од 55% негативан.

Када је реч о медијима, највећи проценат грађана Србије верује телевизији – 46%, мада још већи удео грађана – 49% нема поверење у овај вид информисања. Поверење у ТВ у Србији међутим расте, будући да се у односу на претходно истраживање рађено у пролеће 2013. године поверење повећало за шест процентних поена, док је удео оних који не верују ТВ-у смањио за исто толико.

Следећи по популарности је интернет, са 42% присталица, 34% оних који не верују у овај вид информисања и 24% неопредељених. Поверење у интернет у ЕУ је знатно ниже – 34% присталица и 46% скептичних. Поверење у интернет је, генерално гледано, веће у централноевропским и балтичким земљама, а шампион у овом погледу је Чешка са 55%.

У Србији је поверење и у штампу и у радио мање од просека ЕУ.

Када је реч о институцијама власти и политичким партијама, у Србији је највеће поверење у владу – 30% за и 60% против, следи парламент са поверњем од 21%, локалне власти са 18% и политичке партије с 11%.

У овом поглду резултати у поређењу са ЕУ су драстични – грађани земаља чланица највеће поверење имају у локалне власти – 44% у просеку, при чему су земље са ниским нивоом поверења упоредивим са Србијом Италија, Хрватска и Шпанија. Следи парламент са 25%, влада са 23% и полтичке партије са 14%.

С.В.
Еурактив

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!