Београд — Вредност корпе од 57 намирница, формиране за истраживање које је спровео АПОС, јефтинија је у марту ове године у односу на исти лањски месец за 102 динара.
Ипак, корпа је скупља у односу на новембар 2014. за чак 385 динара, саопштила је данас Асоцијација потрошача Србије.
АПОС је закључио да трговински ланци очигледно прибегавају методи промена цена – снизе цену свежег меса, али повећају цену за месне прерађевине.
Иако је кукурузно и пшенично брашно од новембра поскупело за 3,0 до 6,0 динара, као и со и у шећер – прерађевине које се од ових намирница праве, као што су шпагети и макарони – појефтинили су за 2,0 до 6,0 динара по артиклу, констатује се у извештају.
Иста нелогичност појављује се кад су у питању месо и месне прерађевине. Од марта прошле године једино је константно јефтиније свеже свињско месо, док цене јунећег и пилећег свежег меса бележе раст.
Ипак, то наизменично повећање и смањење цена свежег меса на исти начин не прате цене месних прерађевина, односно сувомеснатих производа.
Они су од марта до новембра 2014. поскупели у просеку за 150 динара, а до данас још додатно за око 100 динара у просеку, навео је АПОС у саопштењу.
Слична ситуација је и са млеком и млечним производима. Цене свежег и трајног млека су са чешћом тенденцијом опадања варирале у последњих годину дана, али су зато цене сирева и сирних намаза стално расле.
Гауду, млади сир и качкаваљ у просеку плаћамо за око 200 динара скупље него пре годину дана.
По старом правилу цене замрзнутих производа бележе константан раст у односу на март прошле године. Највећи раст цена је код замрзнуте и конзервиране риба (ослић, туњевина, сардине…) и то за 13 одсто у просеку .
Поскупело је и замрзнуто поврће (грашак, боранија и поврће за чорбу) за 4,0 одсто у просеку и у АПОС-у претпостављају да управо због тога ова група намирница није битније поскупела од новембра 2014.
Када су у питању разлике у вредности корпе од истих намирница и истим маркетима наставља се правило да је Београд нешто повољнији од Ниша и Новог Сада. Мониторинг цена је рађен 8. и 19. марта у Новом Саду, Београду и Нишу, а цене су провераване у Дису, Идеи, Максију, Меркатору, Роди, Темпу и Универекспорту.
Намирнице су истог произвођача и исте количине, односно величине паковања, изузев у случају када је тражен најповољнији артикал у понуди. Провераване су само редовне цене, без тренутних акцијских понуда, јер то резултатима истраживања даје трајнију веродостојност, прецизира се у саопштењу АПОС-а.
Мониторинг цена је рађен као активност на пројекту АПОС-а „Потрошач – инвеститор на тржишту“, који је финансирала Амбасада Сједињених Америчких Држава.
Б92, Танјуг
Samo struja da poskupi, to će biti okidač za sve nove cene…!
Jebo vas sipac vucic!
Eto vam reforme i bolji zivot!!!!
https://www.youtube.com/watch?v=CgWAwcxDzdw
jebote beograd,pa tamo su najnize cene i veliki izbor,daj da vidimo korpu u unutrasnjosti,ili da vidimo cene komunalija koje su podignute za 56 posto a idu gore jos sto posto ali onda mislim da ce padati glave bukvalno i to ne od crne ruke…