Централна банка не интервенише иако европска валута данима јача. Половином децембра евро је вредео 101,1 динара, а данас 110,92 динара. На курсним разликама губе и грађани и фирме
ЕВРО је достигао 111 динара, а за Народну банку Србије то није узнемиравајућа вест, па није одреаговала продајом девиза како би спречила даљи пад динара. На међубанкарском девизном тржишту и даље влада већа потражња за еврима, тако да курс не мирује. Спас је у већем приливу девиза, али како у овом тренутку, тако и на дужи рок, то је тешко оствариво.
И док се надлежни, економисти, експерти и остали људи од струке премишљају да ли да задржимо пливајући или фиксни девизни курс или да уведемо евро, динар полако клизи у пропаст. Од почетка године домаћа валута је ослабила за око осам динара. Покушавајући да ублажи прекомерне скокове евра, НБС је до сада продала око 280 милиона евра. Својим благим интервенцијама само је успевала да задржи курс на истом нивоу или да га обори за коју пару.
– Курс није стабилан и централна банка би морала више да интервенише – сматра Горан Николић, економиста. – Утицаја на цене не може да буде, сем уколико много падне тражња и земља уђе у рецесију. Према истраживањима, инфлација у прва четири месеца има шансе да достигне 2,6 одсто, а то је трећина године. Само поскупљење јаја може да утиче на инфлацију са неколико промила.
Половином децембра евро је вредео 101,1 динара, а данас 110,92 динара. За то време на курсним разликама су изгубили и грађани и фирме. С друге стране, банке су зарадиле око 300 милиона евра за само месец. За садашњу ситуацију се нуде три опције, обимније интервенције централне банке, фиксни курс и увођење евра. НБС има могућност да потпомогне курс са око милијарду евра.
Новости