Економија

Евро прешишао 110 динара!

Домаћа валута оборила још једну психолошку границу и пала на историјски минимум. У банкама већ 113 динара. Рата за стамбени кредит – цела плата

ЕВРО је је оборио још једну психолошку границу и премашио 110 динара. Званични средњи курс у понедељак ће бити 110,19 динара. Да би спречила прекомерну дневну осцилацију од 80 пара, Народна банка Србије је морала да прода 30 милиона евра. Економисти сматрају да је то само кап у мору и да би централна банка морала да енергичније интервенише, како би зауздала евро.

Грађани који отплаћују кредите везане за евро, посебно они са стамбеним зајмовима, овог месеца за рате ће одвајати и до 3.000 динара више. Европска валута из дана у дан обара рекорде над нашим динаром, а надлежни и даље сматрају да нема разлога за бригу, јер смо у режиму пливајућег курса, који подразумева кретање и нагоре и надоле.

Разлога и те како имају за забринутост грађани којима се у последњих пет месеци рата кредита константно увећава. Тако је онима који своје обавезе измирују 24. у месецу, због раста евра са 99,73, колико је износио у октобру, на 109,34 колико је био у петак, потребно много више новца за измиривање обавеза. Тако неко ко има стамбени кредит са ратом од 320 евра, у октобру је за њу требало да издвоји 31.913 динара, а петак 34.988 динара.

Ово је рачуница за грађане који отплаћују зајмове по средњем курсу Народне банке Србије. Има и банака које примењују своје продајне курсеве приликом обрачуна рата, који су и за неколико динара већи од званичне вредности европске валуте. Код њих је у петак евро вредео и до 112,56 динара, што је био додатни удар на свакога коме је са рачуна скинута рата кредита.

 ЦРНЕ ПРОГНОЗЕ

Прогнозе банкара и економиста у погледу даљег кретања девизног курса нису нимало ружичасте. Чак и они који су предвиђали да ће се кретати у распону од 105 до 109 динара, сада сматрају да може да пређе и 110 динара. Економисти лицитирају да евро може да догура и до 115 динара, а најцрња прогноза је 120 динара.

– Девизни курс се понаша тржишно, банке су процениле да није одржив и излазе из динара и купују девизе – каже Горан Николић, економиста. – С друге стране, јасно је да Народна банка Србије следи само ММФ, а да не раагује на политичке утицаје. Другачије не може да се објасни раст евра за девет динара, пред изборе.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!