НБС покушава новом мером да пред изборе мало ојача домаћу валуту. Продајни курс евра у мењачницама достигао 112, а у банкама 114 динара
ЕВРО и даље, из дана у дан, обара нове рекорде над динаром, тако да је продајни курс у мењачницама достигао 112 динара, а у банкама 114 динара. Централна банка интензивније интервенише, продајући девизе, али економисти сматрају да је закаснила и да је то требало да чини на почетку године. У НБС верују да имају још једног „кеца у рукаву“ који може да се искористи већ средином месеца, а то је смањење обавезне резерве банкама, што би требало да доведе до веће потражње за динарима и, аутоматски, до његовог јачања.
То, сматрају стручњаци, не значи да ће девизни курс бити нижи од 110 динара, али се, у краћем периоду, може стабилизовати и зауставити његов раст. НБС већ други месец заредом не спушта референтну камату, иако је раније најављивала да ће је обарати. Тако још увек, мада не као раније, остају атрактивни записи које емитује држава, а чија се камата „мери“ у односу на ону коју утврђује НБС. Лане смо продали обвезнице у вредности већој од 400 милијарди динара.
– Народна банка Србије је закаснила са интервенцијама на девизном тржишту, правдајући се да штити тржиште од шпекуланата, а сада је званични средњи курс „прегурао“ 111,50 динара – каже Ђорђе Ђукић, професор Економског факултета у Београду. – Морала је много енергичније да интервенише још почетком године, како се не би слали сигнали банкама да ће курс бити нестабилан. Смањење обавезне резерве је мера која може у овом тренутку да заустави јачање евра, али и да створи додатну несигурност на девизном тржишту.
Новости