Активност прерађивачког сектора у 17-чланој еврозони пала је прошлог месеца на најнижи ниво у протекле три године, показују истраживања.
Економска криза у региону утицала је чак и на најуспешнију европску привреду, Немачку, као и на пад извозних наруџби у фабрикама у Кини и Индији.
Анкете у хиљадама фабрика широм света показале су да је прерађивачка активност у еврозони смањена једанаести месец заредом, будући да се криза која је почела на периферији монетарног блока шири и на његово средиште, преноси Ројтерс.
Застој прерађивачког сектора погоршан је у Италији, Шпанији и Грчкој, али и у највећим привредама еврозоне, Немачкој и Француској. Британски индекс менаџера набавке потонуо је на трогодишњи минимум.
У највећим азијским економијама, Кини и Индији, које су се донедавно одупирале ефектима рецесије у Европи и разочаравајућег привредног раста у САД, успорио је извоз.
“Еврозона наставља да се бори са дужничком кризом, док светска економија успорава. Те најновије информације требало би законодавцима да пруже материјал за размишљање”, рекао је Петер Ванден Хут из холандске банке ИНГ.
Постоје, међутим, бројне сумње у то колико ће централне банке које ове недеље одржавају састанке Фед, Европска централна банка и Банка Енглеске, моћи или желети да ураде да преокрену ситуацију.
Расту очекивања да ће Фед одштампати свежи новац, иако се то, по свој прилици, неће десити пре следећег месеца.
ЕЦБ би такође могла да изневери тржишта, будући да су упућени извори рекли за Ројтерс да би значајнији потези могли да изостану у скоријем периоду.
Већина европских економија у међувремену тоне. ПМИ еврозоне пао је у јулу на 44 поена са 45,1 поена из јуна, при чему резултат испод 50 поена указује на пад активности.
Британски ПМИ потонуо је најбржим темпом у последње три године, угасивши наде да ће се тамошња привреда извући из рецесије током лета, у време када је домаћин Олимпијских игара.
Индекс је у Шпанији у паду петнаести месец заредом, док је у Италији негативан већ годину дана. ПМИ у Грчкој, где је криза почела, креће се испод 50 поена још од септембра 2009. Чак је и у Турској, чија је привреда раније цветала, индекс пао први пут у последња четири месеца.
Једину светлу тачку представља Ирска, једина земља еврозоне која бележи знаке опоравка, будући да је њен ПМИ изнад 50 поена већ пети узастопни месец.
Кинеско Удружење за логистику и куповину је саопштило да је кинески ПМИ пао за 0,1 процентних поена на 50,1 поен, што је најслабији раст у последњих осам месеци.
Исти индекс је, према мерењу британске банке ХСБЦ у јулу износио 49,3 поена, што је његов највиши ниво од фебруара, али је прошли месец био девети заредом у ком је индекс испод 50 поена.
Пекинг је предузео бројне мере подстицања привреде, која је у другом кварталу расла најспоријим темпом у последње три године, од 7,6 одсто.
Прерађивачки сектори широм Азије забележили су лоше резултате. Активност у Јужној Кореји пала је на најнижи ниво у последњих седам месеци, Тајван је поново евидентирао пад производње, а фабрике у Индији, трећој по величини азијској привреди, регистровале су најоштрији пад производње од септембра.
Танјуг