“Разлог за ову и сличне изјаве је, наиме, извештај ММФ о тенденцијама економског развоја у свету за ову годину и у ближој перспективи.
Према документу ММФ-а светска економија се тренутно налази у стању оздрављења.
Развој, признају, долази у различитим брзинама. Најбржи темпо раста показују државе које се убрзано развијају- на првом мести Кина, а потом Индија. У другу групу, што се ове брзине тиче, спадају САД. Али, зато су Европи доделили веома песимистичне оцене.
Оливје Бланшар, главни економсита ММФ-а каже да на последње добре вести које стижу из САД, пада сенка бриге која потиче из еврозоне.
При томе, додаје Бланшар, упоредо са већ познатим проблемима у Италији и Шпанији, економску „слабост“ показује и економија оних држава које представљају „перјаницу“ Европе- Немачке и Фрнцуске. У Немачкој, се раст у овој години предвиђа на нивоу од свега 0,6 %, а у Француској ће бити негативан.
Руски економиста, Иван Родионов сматра све ове критике на рачун Европе потпуно неоправданим:
„Чини ми се да је све управо обрнуто. У Европи све чине правилно и тамо је све боља ситуација. Јасно је да то у Америци изазива немир. А ММФ, уопштено говорећи, подсећа на САД. Такође је познато да се ни Сорошу не свиђа то што се дешава у Европи, јер он је на њој зарађивао, и у том смислу никада није био Европљанин. Критика на рачун Европе говори пре да се заправо она понаша правилно“.
„Говорећи о кризи у еврозони у целости, важно је поменути да се проблеми ту накупљају већ дуже време и да је све то довело до одређеног јаза међу земљама, а потом и до кризе. Преко ноћи се такви проблеми не решавају. Тако да ће нас криза још неко време пратити, док се не ухватимо у коштац са структурним разлозима њеног настанка“, каже председник немачке Бундесбанке Јенс Вајдман
Глас Русије