ЦЕПАЊЕ Европе на 100. годишњицу од почетка Првог светског рата била би и иронија и трагедија са несагледивим последицама, поручио је из Вашингтона некадашњи британски министар одбране и наследник Хавијера Солане на челу НАТО недуго после бомбардовања СРЈ 1999. године, Џорџ Робертсон.
Опаска истакнутог лабуристе била је део једног од најпесимистичнијих говора у британској кампањи против изласка Шкотске из Краљевства. Робертсон је из САД поручио да би шкотски референдум о независности охрабрио сепаратистичке покрете широм Европе. Његов став је изречен само неколико сати пре гласања у уторак шпанског парламента о захтеву регионалног каталонског парламента да распише референдум о независности Каталоније од Шпаније, чије одржавање су власти тог североисточног региона најавиле за 9. новембар,
Лорд Робертсон, који се на прву годишњицу НАТО бомбардовања 2000. године залагао за „мултиетничко и демократско Косово“, публици у вашингтонском Брукингс институту САД је рекао да би шкотска независност имала „катаклизмичке“ ефекте по европску и глобалну стабилност и истовремено подрила Британију на светској сцени. Додао је да би глас за шкотску независност дестабилизовао Северну Ирску и охрабрио диктаторе и „припојиваче“ широм света.
Одговор на Робертсоново предвиђање да ће највеће одобравање после гласања за независност да стигне од непријатеља Запада и „сила таме“ стигао је прво из саме Шкотске која је одбацила његове наводе, као начин притиска на председника САД Барака Обаму да се супротстави независности. Шкотска вицепремијерка Никола Старџен је за Би-Би-Си рекла да његове опаске, током којих је помињао „балканизацију“ уколико се Шкотска одвоји, не чине услугу дебати уочи референдума о независности заказаног за 18. септембар ове године.
Са друге стране Атлантика, каталонски председник Артур Мас најавио је да ће се референдум о независности од Шпаније одржати чак и ако Мадрид одбије захтев региона.
– Не могу да спрече вољу народа Каталоније – рекао је Мас.
Док Масу наруку иду недавна истраживања јавног мњења која показују да је већина Каталонаца за независност, шпанском премијеру, који непоколебљиво настоји да се референдум о независности не одржи, помаже прошломесечна одлука Уставног суда да би такав референдум био неуставан.
Каталонија са 7,5 милиона становника, у бруто домаћем производу Шпаније учествује са једном петином, а у шпанском извозу има још већи удео, због чега су Каталонци незадовољни редистрибуцијом прихода од пореза ка другим регионима. Каталонска национална скупштина израдила је „мапу пута“ којом се предвиђа проглашење независности 23. априла 2015, а нови устав за 11. септембар следеће године. Рахој тврди да би референдум представљао „економску катастрофу за Шпанију и саму Каталонију“, једног од најпродуктивнијих, али и најзадуженијих шпанских региона.
ВЕЋИНA У ПАРЛАМЕНТУ ПРОТИВ
Уочи гласања у уторак увече се очекивало да ће захтев Каталоније бити одбијен пошто му се жестоко противи владајућа конзервативна Народна партија премијера Маријана Рахоја, која има парламентарну већину. Предлог не наилази ни на подршку опозиционе Социјалистичке партије.
Д.Савић
Новости
od kad to Englezi brinu o Evropi…prosvetlite mi možda sam nešto propustila… kroz istoriju pojavljivali su se samo da zakuvaju po Evropi..