Грчки премијер Алексис Ципрас после маратонских преговора у Бриселу прихватио је болне услове које су пред њега поставили лидери земаља еврозоне. Један од њих је да се грчка имовина вредна 50 милијарди евра преда спољашњем и “независном” фонду, који би је поступно приватизовао.
У ноћи која је предуго трајала било је свега и речено је свашта, а како су открили представници појединих делегација, Ципрас је у једном моменту скинуо сако и повикао на немачку канцеларку Ангелу Меркел “хоћете ли и ово да узмете”.
Током 17 сати убеђивања није само грчка делегација предвођена премијером Ципрасом била у сукобу са осталима, већ су се европски лидери, који представљају различите струје, међусобно надмудривали и сукобљавали.
– Ако сте одлучили да истерате Грчку, будите одговорни да то и кажете – напао је италијански премијер Матео Ренци непопустљиве колеге у Бриселу, предвођене Ангелом Меркел.
Међутим, то никако не значи да је Италијан био на страни свог грчког колеге, већ су њега мориле друге бриге, што је и рекао. Признавши да је Ципрас “први погазио пакт референдумом”, Ренци је додао: “Стање је сложено, али Европа је потребна на многим бојиштима, попут украјинске кризе, па исламистичког тероризма, па нуклеарних преговора с Ираном, па Либије…” Овај свој став додатно је заоштрио током ноћи речима: “На границама Медитеран гори, у Украјини се пуца, а ми овде да расправљамо о томе колико канала сме да има грчка јавна телевизија?”.
Италијански премијер се на крају поставио ултимативно: “Доста је играња речима. Или склапамо споразум или нека они који му се противе то кажу овде и одмах. Како год да изиђемо из ове дуге ноћи, остаће рушевине, на којима морати поново да се гради”.
Сведоци мучне ноћи причају да је немачки министар финансија Волфганг Шојбле у једном моменту изазивачки упитао председника Европске централне банке Марија Драгија: “Зар мислиш да сам будала?”. Како се прича, Драги је господски устао јер није могао да Шојблеу каже “не”.
У наставку седнице, пред зору, грчки премијер Ципрас скинуо је сако и понудио га Ангели Меркел уз речи: “Хоћете ли и ово узети?”.
Француски председник Франсоа Оланд је после постизања договора рекао да је то “историјска одлука која Грчкој омогућава останак у еврозони”. Ципрасову одлуку назвао је “одважним избором”.
– Споразум постигнут између Грчке и њених партнера у еврозони садржи широку палету реформи с којима, верујем, Грчка има шансу да се врати на пут раста, али тај пут ће бит дуг и тежак – рекла је немачка канцеларка Ангела Меркел.
После постигнутог договора у Бриселу, посланици грчког парламента мораће да изгласају болне реформе. И парламенти неких држава чланица еврозоне мораће да потврде договор, јер им тако налаже њихово законодавство. Међу тим парламентима је и немачки Бундестаг.
Грчки министар рада Панос Скурлетис предвиђа да у Грчкој договорени пакет реформа неће проћи глатко. Он оцењује да је понуда Грчкој неодржива и предвиђа да неки посланици неће пристати на те услове. Према његовом мишљењу постоје два сценарија за спровођење споразума: добити гласове од других странака или формирати владу националног јединства. Он чак предвиђа да ће морати да се одрже ванредни избори.
Болни уступци Грчке
Алексис Ципрас је морао да учини два веома болна уступка. Први је услов наставка учествовања ММФ-а у новом програму финансијске помоћи, а други да се грчка имовина од 50 милијарди евра преда спољном и независном фонду, који би поступно приватизовао ту имовину.
И Ципрас је добио уступак па ће седиште фонда ипак бити у Грчкој, а не ван ње у Луксембургу, како се раније говорило. Приходи од приватизације користиће се за смањење грчког дуга и докапитализацију грчких банака. У замену за уступке Грчкој ће се олакшати сервисирање дуга кроз дуже рокове отплате и ниже камате.
Вестионлине,Јутарњи.хр
фото: Olivier Hoslet/EPA
Ko sa Sorosom tikve sadi…
E,jadni,moji,Grci! Srbija je “next” !!!