Ових дана немачки недељник Шпигел преставио је реферат комитета CRIM, чији је задатак анализа борбе против организованог криминала, прања новца и корупције у земљама уједињене Европе. Документ треба да буде изнет на разматрање пред европским посланицима 23. октобра.
Према извештају, тренутно у земљама чланицама ЕУ око 880 000 људи ради под принудом. Данас на територији ЕУ делује 3600 међународних организованих криминалних групација. Још од 18 до 26 милијарди евра они добијају од илегалне трговине људским органима, као и дивљим егзотичним животињама.
Не тако давно немачки Тагесцајтунг, на пример, говорио је, позивајући се на истрагу ирског сенатора Мајкла Мек Ализа о томе да у мрежи уточишта која држи монашки ред свете Магдалене током неколико деценија у положају робиња држано је најмање 10 000 девојчица и жена. Оне су по правилу биле из сиромашних породица, при томе послате су у уточиште не без учешћа државних чиновника.
Широке размере последњих година стекао је кибернетички криминал. Штета која је држави нанета од овог вида криминалног бизниса износи најмање 290 милијарди евра. Посебно озбиљну опасност представља корупција. За протекло време у земљама ЕУ било је регистровано до 20 милона чињеница корупције у различитим сферама јавног живота. Учињена штета износи годишње око 120 милијарди евра.
У реферату се помиње такав вид организованог криминала као што је илегална трговина оружјем. Тренутно у илегалном промету на територији Европе налази се до 10 000 јединица оружја. А то, резимирају експерти, представља озбиљну опасност како по грађане ЕУ, тако и по представнике специјалних служби које се баве истрагом.
Закључци и предлози аутора реферата, како се саопштава у званичном прес-релизу на сајту Европског паралемнта, биће постављени у основу акционог плана за борбу против организованог криминала за 2014-19. годину. Међу препорукама CRIM је ликвидација пореских оаза, укључивање у кривична дела куповање гласова бирача, лишавање лица и организација осуђених за прање новца и корупцију права добијања државних наруџбина у року од најмање пет година. Коначно, експерти комитета предлажу да се у свим земљама чланицама ЕУ законом утврди заштита грађана који откривају чињенице криминала у установама.
Наравно, чињеница постојања криминала у финансијској и другим сферама, уз сав ужасавајући карактер, нису неочекиване, али ипак шеф катедре за интеграције Московског државног института за међународне односе Николај Кавешњиков ипак позитивно оцењује дејства ЕУ.
– Ако се у реферату говори да се у Европи 90 000 људи налази у стању ропства, било да је то сексуално ропство или прунудни рад, то је и сведочанство колико се брижљиво у Европи откривају сличне појаве, на које у другим земљама понекад не обраћају пажњу Проблеми са криминалом постоје свуда. Најважније колико су брижљиво изграђени државни и јавни системи за супротстављање свим видовима кршења закона.
Представница интереса немачких удружења адвоката у Бриселу Маргарет фон Гален главну тешкоћу борбе против организованог криминала виду у разликовању законодавства земаља чланица ЕУ.
– Кривичо и кривчно-процесно право зависи од особености политичке културе поједине земље, рекла је фрау фон Гален у радијском интервјуу. На пример, шта се сматра озбиљним криминалом, а шта простим прекршајем, за шта кажњавају строже, за шта блаже.
Разматрање реферата експерата CRIM међу народним посланицима Европе тек предстоји. Али већ сада је јасно да неће бити једноставно.
Олег Севергин,