Италијански политичар Силвио Берлускони спрема се за повратак на власт после избора који ће бити одржани ове седмице, пише „Индипендент“. Како наводи британски лист, резултати избора „над које се надвила Путинова сенка“, имаће „значајне последице“ не само за Италију него и за друге земље.
Након „брегзита“, Италија ће бити трећа велика економија Европске уније која се, ипак, суочава с потешкоћама. Ниво незапослености међу младима достигао је 37 одсто, а житељи ове земље све мање су задовољни Европском унијом.
Дубоке несугласице у италијанском друштву довеле су до жестоке председничке кампање, а над резултате избора надвила се, тврди Индипендент, сенка Владимира Путина.
Берлускони, подсећа лист, не крије своје одушевљење Путином. Недавно је руском председнику поклонио за рођендан покривач на ком су извезени њих двојица како се рукују.
Берлускони је против санкција Русији, а раније је, како пише британски лист, био оптужен да је добијао профит од пословних уговора с Москвом. Викиликс је 2010. године тврдио да је Берлускони добијао свој део од енергетског уговора. Сам Берлускони то негира.
Лидер партије „Лига Севера“ и Берлусконијев коалициони партнер Матео Салвини допутовао је у Москву да би потписао споразум о сарадњи с партијом „Јединствена Русија“. На једном од митинга, он је негирао да је имао финансијску корист од веза с Кремљем.
„Одушевљава ме Путин као лидер државе, као лидер владе, који штити интересе свог народа и бизниса, који штити своје вредности и границе. Поштујем га бесплатно, а не за новац“, навео је Салвини.
Лидери партије „Покрет пет звездица“ отворено су подржавали Путинову политику у земљи и иностранству, укључујући Сирију. Посланик Манлио ди Стефано наступио је на конференцији „Јединствене Русије“ да би позвао да се укину санкције ЕУ Русији, критиковао је „агресивност НАТО-а“ и објаснио украјинску кризу као резултат западног мешања у руске послове.
Постоји ли макар мала вероватноћа да лева коалиција, која је на трећој позицији, неочекивано победи? Лидер Демократске партије Матео Ренци објаснио је пораз на референдуму 2016. године, који га је коштао позиције премијера, као интервенцију и пропаганду Русије.
Избори ће, вероватно, донети разједињену и нестабилну Италију, што ће изазвати забринутост земаља-чланица ЕУ и других западних земаља, оцењује лист.
Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер такође је изразио своју забринутост и изјавио да Брисел мора да се припреми за евентуалну нефункционалну владу у Риму, пише „Индипендент“.
Спутник