Београд — Главни економиста Међународне агенције за енергетику Фатих Бирол сматра да се европско енергетско тржиште налази у веома тешкој ситуацији.
Економиста ИЕА каже да ако се проблеми не реше током наредних година, Европа може упасти у тешке проблеме.
“Искључења би биле последице”, тврди Бирол у интервјуу бечком дневнику “Курир”.
Експерт је забринут због растуће зависности од увоза гаса из Русије, истичући да је то озбиљна тема како за европску индустрију, тако и грађане.
“Ослањати се само на једну земљу је лоше”, оценио је Бирол.
Европа, према његовим речима, мора да се побрине за додатне добављаче гаса, на пример са Каспијског простора, Блиског истока или Ирака. Истовремено он је изразио жаљење што је пројекат гасовода “Набуко”, који је требало да доводи гас из Азербејџана, преко Турске у западну Европу, пропао.
“Европи су потребне алтернативне руте. Уверен сам да ће ускоро бити нових пројеката гасовода, у којима ће учествовати и Аустрија”, казао је Бирол додајући да време појављивања таквих пројеката не зависини од енергетских предузећа већ политике.
Гасовод је политичко изјашњавање и Европа у томе мора говорити једним језиком, поручио је он.
Такође је критиковао и одбијање експлоатације уљних шкриљаца у Европи, указујући да многе земље имају такве резерве гаса, и требало би и да их користе.
Главни разлог за бригу, нагласио је Бирол, јесте европско тржиште струјом, додајући да је цена на велико због преплављења еколошком струјом пала до те мере да оператери заустављају своје инвестиције у нове електране.
“Европа има много обновљиве енергије, али премало поузданих електрана. Опасност да ће светла да се гасе је велика”, поручио је експерт ИЕА.
Бирол је казао да би цена на велико требало да се повећа како би оператери инвестирали, али то повећање у себи крије и опасност да Европа изгуби конкурентност.
Европа, према његовом мишљењу, мора своје енергетско тржиште потпуно изнова формирати, а централни елемент у томе треба да буде јачање водова између националних држава.
Бирол указује да тренуно постоји превише “теснаца” који спречавају размену струје и пре свега транспод енергије добијене преко ветро и соларних паркова.
Далље тежиште Европе треба да буде и енергетска ефикасност, јер само ако Европа успе да смањи потрошњу струје и гаса може спровести преокрет у еколошкој производњи.
Танјуг
dacevam Srbija DAJBA STRUJU
znači kakve veze mi imamo stim?
OVDE JE I OVAKO MRAK………
ne narednih godina , vec od ove jeseni…