Европа

Европска комисија ушла у процедуру кажњавања Пољске на чијој страни је Мађарска

ЕВРОПСКА комисија активирала је данас члан 7 Лисабонског споразума против Пољске, што би могло да доведе до увођења санкција Варшави.

Због правосудних закона у тој земљи, који се у Бриселу сматрају кршењем основних демократских вредности Европе.

Комисија је активирала члан 7 Лисабонског споразума – процедуру која би на крају могла да доведе до тога да Пољска изгуби право гласа у Савету ЕУ.

Пољско Министарство спољних послова најавило је да ће против Европске комисије покренути поступак пред Европским судом. Објавило је да само суд може имати право да утврђује да ли је законодавство држава чланица у складу са законима и нормама Европске уније.

Пољски министар правде Збигњев Жјобро изјавио је да је Пољска земља која „поштује закон“.

Члан 7, који се некада назива „нуклеарном опцијом”, никада раније није примењен против неке државе-чланице.

Новоизабрани премијер Матеуш Моравјецки изјавио прошле недеље у Бриселу да је „одлука већ донета”, као и да је заменик председника Европске комисије Франс Тимерманс упозорио у јулу Пољску да је „опасно близу” томе да се суочи са санкцијама и изгуби милијарде евра помоћи коју прима из фондова Уније.

Кажњавање Варшаве може ипак бити блокирано, односно – изостати, пошто ће се Мађарска, најближи савезник Пољске у ЕУ, вероватно снажно томе успротивити.

Односи Европске уније и Пољске могу се завршити Polexit-ом ако власт у Варшави настави са антиевропском политиком, оценио је бивши шеф пољске дипломатије Радослав Сикорски.

По његовој тврдњи, владајућа Партија права и правичности – реализује оно што је обећавала у изборној кампањи и само је питање хоће ли већина Пољака следити њену антиевропску политику.

Међу присталицама пољске владајуће партије једна од најомраженијих личности је Доналд Туск, Пољак који је сада председник Европског савета. Он је био и председник владе, а оснивач је Грађанске платформе, сада најјаче опозиционе странке у Пољској.

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Što naši EUROPEJCI ne kažu koliko će koštati Srbiju članstvo u EU i čega moramo da se odreknemo kad uđemo?A koliko će nas koštati izlaz ako budemo hteli da ,,exitiramo,,?Niko o tome ništa ne priča kao ni šta podrazumeva ,,reforma sistema,, TAČNO.Znaju da ako iznesu istinu samo će povećati broj antievropljana.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!