Европа

Европска унија креће у информациони рат са Русијом

Европски савет, којег чине лидери 28 чланица ЕУ, задужио је на последњем самиту високу представницу за спољну политику и безбедност Федерику Могерини да до краја јуна припреми план против пропагандног утицаја Москве на бивше чланице совјетског блока, али и на градјане западних земаља, а недавно је формиран тим који ће осмислити стратегију.

У рату који се спрема, неће се користити бомбардери и хаубице, па чак ни проста пешадија, него медији и информације, а противник се зна.

Европска унија би, наиме, желела да се супротстави растућем медијском утицају Русије, али није баш сигурна како то да уради, а исход је крајње неизвестан. Ових дана, у некој од безбројних канцеларија седишта Европске комисије у Бриселу, гупа од петнаестак чиновника и медијских стручњака почела је да планира офанзиву, сазнаје Тањуг.

У рату који се спрема, неће се користити бомбардери и хаубице, па чак ни проста пешадија, него медији и информације, а противник се зна: то су телевизија РТ (Раша тудеј) и агенција Спутњик, које у Бриселу сматрају важним елементом хибридног рата који Русија води против Запада.

Могерини је стога формирала стручни тим који ће у строгој тајности осмислити стратегију која ће бити званично представљена чланицама на бриселском самиту у јуну. За сада се не зна ко су чланови овог тима, осим да је састављен од неколицине експерата који већ раде у Комисији, уз групу стручњака за политички маркетинг, који су ангажовани хонорарно.

На основу документа о задацима тима, до кога је дошла агенција Ројтерс, неопходно је наћи начин да се “путем провера и чињеница исправе дезинформације које пласирају руски медији”, као и да се “кроз кључне поруке, чланке, коментаре и графиконе, на језицима земаља чланица и на руском, развије наратив ЕУ.

“- За нас је ово непознат терен” – рекао је за Тањуг један европски званичник, вајкајући се да је демократском друштву “страно уплитање у рад медија и манипулисање информацијама”. За сад, на пример, још траје полемика око тога да ли Русији треба контрирати стварањем нових медија, пројектним финансирањем већ постојећих или комбинацијом обе стратегије.

Балтичке чланице ЕУ, које се осећају посебно изложене утицају Москве, већ планирају формирање заједничког телевизијског канала на руском језику, свесне да њихови бројни грађани руске националности радије укључују РТ него државне канале на летонском, литванском и естонском.

Истовремено, украјинске власти су саопштиле да ће основати телевизију „Украјина сутра“, по угледу на РТ, само са обрнутим предзнаком, како би емитовале своју верзију истине ка територијама под контролом проруских сепаратиста.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!