Економија

Европске цене жита расту због суше

Европске цене житарица порасле су под дејством забринутости око исхода жетве у САД и региону Црног мора.

Стручњаци Агритела истичу да ће за кукуруз ове године, за разлику од прошле, бити тешко наћи замену у пшеници, јер су за извоз расположиве залихе осам највећих светских извозника пшенице у последње време знатно опале.

У САД је раније на основу повећаних засејаних површина очекиван рекордан род кукуруза, али су високе температуре и недостатак падавина десетковале тај усев. 

У Украјини и Јужној Русији сличне временске прилике су наудиле пшеници. Сада се предвиђа да ће Русија из овогодишњег рода моћи да извезе само осам милиона тона пшенице, док је раније предвиђан експорт од 11 милиона тона. 

Укупна овогодишња жетва житарица у Русији сада се прогнозира на само око 85 милиона тона, што је знатно мање него 2011, док се у Украјини очекује жетва од 44 до 47 милиона тона житарица, према 57 милиона тона у прошлој години. 

Пре десетак дана америчко министарство пољопривреде (УСДА) је прогнозирало да ће светски род житарица у 2012. бити за 23 милиона тона нижи него у 2011, достижући само 2,396 милијарди тона. 

И североистичне области Бразила преживљавају највећу сушу за три деценије. С друге стране, почетак жетве пшенице у Француској ометају упорне кише па пољопривредници брину за кваллитету домаћег рода. 

Кукуруз је на европском терминском тржишту око поднева за испоруку у августу достигао цену од 259,50 евра за тону, што је најнижи ниво од септембра 2007, када је у овом термину достигнута највиша икад забележена цена од 265 евра за тону. 

За испоруку у новембру кукуруз је котирао по 266 евра за тону, што је рекорд који је надмашио онај забележен маја прошле године.

Ирански потпредседник: Запад изазива сушу
Запад је одговоран за сушу на југу Ирана што је део „необјављеног рата“, рекао је потпредседник Републике Хасан Мусавиј. 

„Сумње да је суша која је погодиа југ земље необична. Светско угњетавање и колонијализам (Запада) утичу технологијом на временске
прилике и то је део необјављеног рата Запада против Ирана“, рекао је потпредседник Мусави. 

Суша на југу Ирана се понавља годинама, а последњих недеља су пешчане олује паралисале више градова. Те олује су нова појава и имају све теже последице по Иран, а долазе из Ирака где се пустиња проширила током две деценије рата. 

Председник Ирана Махмуд Ахмадинежад је маја 2011. године оптужио западне земље да су „направиле планове да изазову сушу“ у Ирану. 

„Према извештајима о клими чија је тачност потврђена, европске земље користе специјалну опрему да би створиле облаке кише (над Европом) и спречиле кишне облаке да стигну до нашег региона (Блиског истока), укључујући Иран“, рекао је он. 

Ирански лидери свакодневно оптужују западне земље, на челу са САД, за многе „завере“ чији је циљ слабљење Ирана, било да је у питању ометање његове економије, научног развоја, јединства, независности, политичког система, културе или међународних односа.

 

Бета, Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!