Економија

Европске санкције Русији нанеле штету и Србији!

После четворогодишњег просечног раста од 33 одсто, прошлогодишњи укупан извоз наше привреде у Русију био је мањи за три процента. – Раст извоза хране није надокнадио пад вредности рубље

Србија је у 2014. години у Руску Федерацију извезла робу вредну 1,32 милијарде долара. Судећи према подацима Сектора за економске односе са иностранством Привредне коморе Србије, санкције западних држава уведене Русији нанеле су штету и Србији. После четворогодишњег просечног раста од 33 одсто, прошлогодишњи укупан извоз српске привреде у Русију био је мањи за три процента. До пада вредности пласмана српске робе на руско тржиште у прошлој години дошло је упркос повећању извоза пољопривредно-прехрамбених производа. Србија је у Русију у 2014. извезла храну за 307,6 милиона долара, што је за 66,7 одсто више него у 2013. години.

Трговинска размена Србије и Руске Федерације у 2014. години достигла је 3,4 милијарде долара, што је за 12,3 одсто више него у претходној години. Србија је увезла робу за 2,37 милијарди, а наш дефицит је износио 1,34 милијарде долара, што је за чак 49 одсто више него у претходној години.
За многе неочекиван пад извоза Србије у Русију у прошлој години у ПКС објашњавају падом вредности рубље и смањеном тражњом на том тржишту. Због тога је нарочито опао наш извоз обојених метала, производа од каучука, плуте и дрвета, намештаја, предива, тканина и текстилних производа.

Занимљиво је да је робна размена две земља у првом полугодишту 2014. ишла узлазном путањом. У првих шест месеци вредела је 1,64 милијарде долара и била је већа за 21,6 одсто него у првој половини 2013. године. Извоз из Србије вредео је 486,7, а увоз 1,16 милијарди долара. После избијања сукоба у Украјини, уведених санкција западних земаља Русији и руског одговора у јулу престанком увоза прехрамбених производа из тих држава, рачунало се да ће доћи до раста извоза српских пољопривредних производа у ту земљу. На адресу Привредне коморе стизало је све више захтева руских увозника за куповину воћа и поврћа из Србије, али и свињског, јунећег и пилећег меса, алкохолних пића и млечних прерађевина. Извоз хране из Србије на руско тржиште порастао је у првој половини 2014. године за чак 68 процената и достигао 117 милиона долара. Очекивало се да ће до краја године вредност извоза српских прехрамбених производа у Русију достићи 300 милиона долара, што је и остварено.

У 2014. години највише је повећан извоз свежег и прерађеног воћа и поврћа у Русију. Извоз јабука је премашио 83 милиона долара, 80 одсто више него у претходној години, што је добрим делом последица одлуке руских власти да престану с увозом јабука из Пољске. Руска одлука о забрани увоза воћа и поврћа из Пољске ступила је на снагу 1. августа, а као разлог наведено је много регистрованих случајева прекомерног коришћења препарата којима се третира воће и поврће, пре свега пестицида и нитрата и недозвољеног нивоа њиховог садржаја у производу. Иначе, укупан годишњи извоз прехрамбених производа из Пољске у Русију процењен је на око милијарду долара. Пољска је највећи светски извозник јабука. Од укупног извоза пољских јабука, 60 одсто се извози на руско тржиште, што је у сезони 2013–2014. износило безмало 500.000 тона.

Занимљиво је да је у прошлој години на руско тржиште из Србије пласирано кајсија за 32, шљива за 14, јагода за 11, кукуруза за девет, смрзнутог воћа за 19,4 и поврћа за 10 милиона долара.
Извоз свињског и говеђег меса и месних прерађевина из Србије у Русију у прошлој години вредео је 63 милиона долара, а свих врста сира за више од 28 милиона долара.

Према извештајима наше царине, Србија је у прошлој години у Русију највише извозила хулахоп чарапе, затим јабуке, свињске полутке, покриваче подова, састављене подне плоче, циркулационе пумпе за грејне системе и лекове.

Као и обично и у 2014. смо из Русије највише увозили енергенте – 75 одсто укупног увоза и сировине. Значајнији раст вредности нашег увоза и дефицита у размени са Русијом у ПКС објашњавају последицом повећаног увоза енергената из ове земље. Наиме, наш увоз енергената је, после високог раста увоза из Казахстана у 2012. и 2013. години, поново преусмерен на Русију.

У Привредној комори кажу да због споразума о међусобној бесцаринској трговина Србије са Русијом, Белорусијом и Казахстаном, велике светске компаније прехрамбеног сектора разматрају могућност да инвестирају у Србији, како би произведену робу пласирали у ове земље. Немачки „Тенис”, највећи приватни произвођач меса у Европи, недавно је основао компанију у нашој земљи. Представник ове компаније Улрих Гревеј изјавио је да предстоје велика улагања у фарме свиња, погоне за производњу сточне хране, а касније, након достизања потребног обима примарне производње, и у фабрику за прераду меса за домаће, регионално и светско тржиште.
Увоз прехрамбених производа представља значајну ставку у руском увозу, указују у Привредној комори Србије. У 2013. години Русија је за увоз хране издвојила 41,9 милијарди долара.

Александар Микавица, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!