Европа

Европски комитет за људска права: По скраћеном поступку до својих права

Европски комитет за људска права – по скраћеном поступку до својих права – Сијамски близанац Суда за људска права у Стразбуру

“Србија не зна и да постојимо”

У Србији нико не зна да у Стразбуру при Савету Европе (СЕ), поред чувеног и претрпаног Европског суда за људска права, постоји и његов “близанац” Европски комитет за људска права. Сви грађани из држава чланица Савета Европе, међу којима је и Србија и све чланице ЕУ, могу да се жале овом комитету чије су одлуке заправо пресудне јер су обавезујуће и имају правну тежину.

Луис Химена Кесада, председник Европског комитета за социјална права

Задатак комитета основаног 1961. године да надзире спровођење у дело европске повеље о социјалним правима, коју су потписале све државе чланице.

– Комитет је, на пример, ових дана решио жалбу синдиката из Грчке због анти-кризног закона којим се приправницима од 15 до 18 година ускраћује право на годишњи одмор од четири недеље. После ове одлуке локални судови мораће да дају за право приправницима, а ако то не учине држава ће се изложити могућности санкција – каже за “Вести” Луис Химена Кесада, председник Комитета.

Да ли у случајевима кршења Закона у Србији људи могу да вам се обрате?

– Могу и треба да нам се обрате. Ми не вреднујемо ствари на формални начин, већ вреднујемо како се тај закон спроводи у дело. Дакле, ако се закон примењује у супротности са социјалном повељом комитет може да осуди државу. Штета је што нисмо довољно познати и искоришћени, јер случајеве решавамо релативно брзо – за око 15 месеци. Осим тога, за разлику од Европског суда за људска права ми не постављамо да услов за обраћање буде да прођете кроз све правне инстанце у вашој земљи укључујући и Врховни суд.

Шта се дешава када грађанин који се жалио добије вашу одлуку? 

– Треба да се обрати локалном суду и при томе треба да се позове на европску повељу о социјалним правима и на одлуку Европског комитета о социјалним правима. И судија мора да примени оно што је у европској повељи, јер је то део националног законодавства. Ако држава не поштује наше одлуке, ризикује санкције СЕ. Пре тога биће изложена притиску Комитета министара СЕ и Европског комесара за људска права. Важно је зато да што више људи зна да она постоји – поготову судије, адвокати, синдикати и радни људи као и послодавци.

Не прихватате процедуру о жалбама

Да ли сте били у Србији? 

– Да, имали смо састанке у Београду. Проблем је са Србијом што није прихватила процедуру о колективним жалбама. Од земаља произишлих из бивше Југославије, само две земље су прихватиле ову процедуру: то су Хрватска и Словенија. На пример, из Хрватске је поднета жалба због тога што је један школски уџбеник садржао хомофобне тврдње, што је дакле дискриминација по основи сексуалне оријентације. После наше одлуке они су те садржаје повукли. Такође, била је жалба због тога што српски повратници у Хрватску нису имали право на помоћ за стамбени смештај. После наше одлуке то је измењено и дат је нови рок за тражење те помоћи.

Како грађани 47 држава СЕ могу да вам се обрате? 

– Из Србије могу да нам се обрате појединци једноставно поштом. Наша адреса је Савет Европе Комитет за социјалну повељу – Стразбур. Имате детаље на сајту СЕ. За сада грађани Србије не могу да нам се обраћају групно преко синдиката, као што то чине Грци, јер Србија још није потписала протокол о колективним жалбама који би дао могућност синдикатима и невладиним организацијама да нам се обраћају. Од 47 држава СЕ, само је 11 потписало ову процедуру.

Министарство чува ову тајну

Како су “Вести” провером установиле, постојање европске конвенције о социјалним правима у Србији је велика тајна и зато се нико из Србије никада није обратио Стразбуру. Само Синдикат судија зна да она постоји, а остали синдикати “никад чули”. Директни саговорник судије Луиса Химене Кесаде је Министарство за рад и социјална питања, које је, изгледа, уместо да шири информацију себи доделило улогу чувара тајне.

Вести Онлине

фото: цое.инт

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Дали ние граѓаните на Република Македонија , можиме да се обраќаме до Вас?

    Ако можи да се обраќаме на кој начин треба да Ви се обратам, на кој јазик треба да биде обраќањето, бидејки имам проблем со Судските инстанци на Република Македонија и Комисијата за денационализација која работи во министерството за финансии. Борењето за денационализација е поднесено на 11.12. 2001 год и се до денес после 17 години нее донесено прависолно решение иако се достевени сите релевантни докази дека со Аграрната реформа во 1846 год.и Ревизијата на истата во 1948 год на нашите правни предходници му е одземен имот од 239 хектари . Комисијата го носи првото Решение во 2004 год на кое барателите поднесоа жалба до второстепената комиссија и отука почнува врзиното коло Врховен суд, Управен суд, Државен правобранител Виши Управен суд, исетака до денес кога тренутно предметот се наоѓа во Управен Суд од 30/12.2017 год и се уштенема Пресуда . Со управниот суд неможиме да контактираме , бидејки на нашите писмени барања до каде е предметот не одговараат

  2. Kako Evropski sud za ljudska prava ne štiti u dovoljnoj meri ljudska prava garantovana Evropskom Poveljom o ljudskim pravima ili ih ne štiti uopšte jako je dobro da postoji u Evropi kontrolni mehanizam u vidu Evropskog komiteta za ljudska i socijalna prava.

    Molim Vas da mi odgovorite da li su to dve institucije ili samo jedna i koja je njena adresa: naime, da li postoji Evropski Komitet za ljudska prava i Evropski komitet za zaštitu socijalnih prava ili je to jedna institucija i koji su uslovi za obraćanje tim komitetima i na kom jeziku.

    Unapred hvala na odgovoru

  3. PITAM:
    1.-Da ljudskom biću u statusu vojnog lica i penzionera, ima država pravo na samovolju sa Totalnom DISKRIMINACIJOM da ga preimenuje u Korisnika Vojne penzije i Uskrati sva Stečena prava, na otplaćeni stan, na NETAČNO i NEPRAVOVREMENi Obračun i isplatu primanja-Plate i Penzije od 1.1.2000.g. ako IMAM sve Službne listove, Odluke vlade Srbije,, Ministarstva odbrane, Ustavnog suda i Upravnog suda! Uz sve to imam Pozitivno rešene Tužbe sa nekoliko hiljada takvih odluka i isplata, kao i u ostalih 13 sličnih Tužbenih zahteva od 1.4.2003.godine!
    2.-Ima li vlast pravo da doneti Zakon iz 2007.g. i 2008.g nakon 7 punih godina RETROAKTIVNO oglasi neVažećim i da sudovi obustave postupke a da Ustavni sud igra igru sa vremenom i NE DOZVOLI PRAVNO sa Odlukom o diskriminaciji da se žalim novom Tužbom Sudu u Strazburu ili još brže Komitetu!
    3.-Doneti ishitreni zakoni sa Reformskom pljačkom svake godine sveo je Vojne penzionere na socijalni nivo, tako ne primamo ni jedan mesec penziju po Rešenju do 85%, jer su netačni Obr. bod, da ima RAZLIKE u Primeljenoj i Pripadajućoj penziji sa RAZLIKOM koja treba da je Valorizovana u ukupnom mesečnom iznosu-što se vidi iz UVERENJA RF PIO!
    4.-Na osnovu Zakona o Obligacionim odnosima sa potpisanim ili nepotpisanim Ugovorima o radu, a i na osnovu Ustavnih odredbi Republike Srbije- KAKO JE MOGUĆA PRIMENA SA UKIDANJEM STEČENOG PRAVA – RETROAKTIVNO ZA ČITAVIH 11 GODINA!
    5.-kAKO JE MOGUĆE DA SE OZAKONJENA ODLUKA VLADE SRBIJE IZ 2000.G. OGLASI NEVAŽEĆOM A DA OD Ministarstva odbrane imamo DOKAZE da su sredstva uplaćena u decembru svih 7 godina za svaki mesec, a da PVL NISU Isplaćena sem nekoliko hiljada koji su tužili i dobili spor sa isplatom do 2009.g.!
    6.-Šta uraditi da se sa DOKAZIMA sve Pravne sporne stvari reše jednom tužbom Protiv Države Srbije od 1.4.2003.g. do danas i nadalje!
    7.-U Srbiji Pravo i Pravda za građane ne postoji ni u kojoj formi!

  4. Zasto se nigde ne moze nabaviti formular za zalbu Evropskom Komitetu za ljudska prava, a trazi se da se na istom mora pisati zalba. Neko Iz tog Komiteta treba da se taj obrazac postavi na sajt da bismo mogli isti koristiti. Isto tako da se ispise sled izlaganja zalbe kako bi ista bila prihvacena. Ovako cemo se uzalud truditi i ode trud uzalud.
    Zahvaljujem.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!