Лидери СББ и СДА у БиХ, Фахрудин Радончић и Бакир Изетбеговић, наставили су да заоштравају односе, па је након оптужбе бошњачког члана Председништва БиХ да је Радончић издајник, лидер СББ, која је и коалициони партнер СДА, Изетбеговића позива да изађе из Муслиманског братства и одговори каква је била његова улога у паду Сребренице.
Уследила су Радончићева питања за Изетбеговића, међу којима је и да ли је то лидер СДА направио коалицију с Радованом Караџићем, Матом Бобаном, Крајишником и многим другим, како наводи, ратним злочинцима “који су убили 200.000 Бошњака и милион раселили”.
Бакир и Насер
У саопштењу СББ, објављеном на званичном сајту, Радончић позива Изетбеговића да, како каже, пре него што то открије историја када се скину ознаке тајности, каже каква је његова улога била у паду Сребренице и повлачењу Насера Орића из истог града са места комаданта одбране.
СББ пита Изетбеговића шта је 1993. године био циљ Бошњачког сабора у Сарајеву него подела БиХ и прављење филџан државе и владавине пет фамилија.
– Изетбеговића питамо и шта је са цепањем СДА и да ли упорним лажима на рачун Радончића жели да сакрије свој неминовни одлазак са чела странке – стоји у саопштењу.
СББ тражи од Изетбеговића да иступи из Муслиманског братства, јер то “није била идеја за коју су гинули Бошњаци”, а то чланство, истичу, наноси екстремне штете Босни и Херцеговни.
У дослуху са Додиком и Човићем
СББ сматра да Изетбеговић, већ 20 година, води политику поделе БиХ на три дела и да је управо он у најтешњем дослуху са Додиком и Човићем.
– То потврђују договори из кафане “Барка” са Додиком и гласање у Парламенту ФБиХ од прије 15-ак дана, када су Човић и ХДЗ спречили смену његове супруге Себије са места директорке Клиничког центра Универзитета у Сарајеву – наводе из СББ.
Поручују и да бошњачки ветерани нису своје животе у последњем рату давали за “брачни пар Чаушеску”, који се више не може скривати под кишобран покојног Алије Изетбеговића. Истичу да што пре њих двоје (Изетбеговић и супруга) абдицирају са вишедеценијског беговског трона, то ће грађанима БиХ и региона бити боље и лакше.
Религијски приступ социјалним питањима
Друштво муслиманске браће, или често једноставно „Братство“,назив је за исламистички покрет распрострањен широм света, који је изнедрио многе политичке и религијске организације на Блиском Истоку.
Иако често посматране као огранци глобалног Братства, оне су структурално подељене, премда повезане заједничком идеологијом политичног Ислама и добром међусобном сарадњом.
Муслиманско братство или Друштво муслиманске браће пропагира стварање исламске владе, верујући да је Бог у Кур’ану одредио савршен начин живота и социјалне организације (као што и слоган Братства каже “Кур’ан је наш устав”). Братство изражава своју интерпретацију Ислама кроз стриктно религијски приступ социјалним питањима.
Братство је један он најутицајнијих покрета у исламском свету, посебно у арапском.
Прво Муслиманско братство основано је у Египту 1928, и Египат се још увек сматра центром покрета.
Блиц