Председник Двери Бошко Обрадовић и потпредседник Народне странке Мирослав Алексић напустили данашњи састанак власти и опозиције на ФПН и поручили да ће предложити својим странкама да бојкотују наредне изборе. На састанку је остао председавајући Савеза за Србију Небојша Зеленовић.
Алексић је рекао да ће он сутра предложити председништву странке да они више не учествују у разговорима, као и да бојкотују наредне изборе.
Како је рекао новинарима, власт је показала да нема жељу да било шта промени у медијској сфери по питању слобода и наставља, како каже, да крши закон.
У таквом амбијенту нема разговора“, рекао је Алескић који је оценио да су на састанку представници СНС Горан Весић, Владимир Ђукановић и Владимир Орлић „банализовали“ и спинивали све оно што су говорили други учесници.
Обрадовић је казао да ће он идуће седмице председништву предложити да се прогласи бојкот избора, јер власт није показала спремност да испуни њихове услове и додао да шест месеци уочи избора нема медијских слобода.
Он је навео да је власт данас имала шансу да прихвати захтеве опозиције, али да они нису прихватили да потпишу документ који је предложио СзС, наводећи да сада не види о чему могу да разговарају.
Председник Нове странке Зоран Живковић рекао је новинарима да ће његова странка одлуку о бојкоту избора донети након што избори буду расписани.
О МЕДИЈИМА И РЕМ-У
Представници више организација, међу којима су ЦРТА, ЦеСИД, НУНС, представили су данас у уводном делу округлог стола на Факултету политичких наука на којем о медијима разговарају власт и опозиција анализу стања и препоруке, међу којима је избор нових чланова РЕМ-а.
Извршни директор ЦеСИД Бојан Клачар сматра да би требало да се, после 20 година, формира надзорни одбор Скупштине који би пратио понашање медија, имајући у виду да за то постоји законска основа, те навео да би требало да се уради мониторинг медија, јер је, како каже, то начин да се утврди да ли је равноправност учесника избора испоштована.
Наводећи да РЕМ сада ради у „окрењеном“ саставу, Клачар је казао да је неопходно да се изаберу нови чланови, као и да то регулаторно тело одлучује о предметима у кратким роковима и да о томе обавештава јавност.
Такође сматра да би требало увести санкције за медије који прекрше изборну тишину.
Програмски директор Транспарентности Србија Немања Ненадић приметио је да постоје проблеми када је у питању оглашавање, наводећи да ценовници нису у потпуности доступни, као и да је примећено да неке станице директно преносе изборне скупове.
Он је навео да не постоји ниједан државни орган који прати да ли је равноправност учесника у изворној трци равноправна.
„Када је реч о проблем праћења рада државних функционера током кампање, имамо аспект шта ће бити дозвољено, а шта неће, предвиели смо читав низ мера које могу да се примене“, рекао је Ненадић.
Према његовим речима, проблем су и институције које се баве медијима, које, како је навео, крше своје законске обавезе не достављајући податке чак ни по налогу Повереника и у том смислу поменуо РЕМ и Агенцију за борбу против корупције.
Као „највећу опасност“ навео је одлагање плаћања медијске промоције, а један од предлога је да се плаћање врши директно, а не преко посредника.
Како је рекао, државно оглашавање није уређено на системски нацин, те се, оцењује, користи скривена куповина медијског утицаја.
Раша Недељков из организације ЦРТА истакао је да је веома важно да се унапреди рад РЕМ-а, као и да се води дискусија о критеријумима по којима ће се нови чланови бирати.
ЦРТА, каже, тражи учесталије извештаје у којима ће РЕМ обавештавати јавност о мерењу колико је која листа имала прилике да комуницира са бирачима преко телевизија са националном фреквенцијом.
„Тражимо да РЕМ буде обавезан да одлучује о свакој пријави и да образложене одлуке објављује транспрентно и јавно“, рекао је Недељков.
Представник НУНС-а Драган Јањић оценио је да „жалосна ситуација“ у медијима производ дугорочног тренда и да неће моћи да се реши само „шминкањем“ пред изборе, те навео да су потребне озбиљне и крупне промене.
Он је рекао да је главни проблем што у 21. веку становништво нема довољно информација, те да се 80 одсто грађана информише преко „мејнстрим“ медија.
“Наша порука је гледајте да створите услове да становништво има информације. Није ваш задатак да се изборите за позицију за вашу партију већ да обезбедитре равноправан приступ информацијама”, поручио је Јањић.
Представници УНС не присуствују састанку, јер није у потпуности отворен за јавност.
Kao prvo, zašto se pregovori vode pod pokroviteljstvom Soroša? Drugo, vlast, koja sarađuje sa Sorošom, ponaša se osorno, nadmeno i ne prihvata ništa od uslova koje postavlja SzS 1 od 5 miliona? Osim toga, svi pregovori su suvišni, jer postoji samo jedan uslov koji, treba vlast da ispuni, a to je da poštuje USTAV I ZAKONE SRBIJE!
SNS MEGATREND, pukla kao kikindska tikva !!!
Варате се Браниславе !
Није СНС пукла.
Уз СНС су и сви ти који седе заједно са њима, а представљају се као тобож нека опозиција. Замајаваће заједно овај народ скоро до самог краја, а онда ће дати ЛЕГИТИМИТЕТ ЗЛОЧИНЦУ и његовим такозваним изборима.
Дуго ћемо се ми као народ, вијати са СНС монструмом, јер ова ЗЛОЧИНАЧКА ВЛАСТ НЕМА ОПОЗИЦИЈЕ.
Сви они прде у исту тикву !
Сорош је газда и једнима и другима. Ко год да „дође“ на власт Сорош га има у шаци. Овде једино помаже револуција на челу са људима који се до сада нису експонирали у политици.