Користећи модерне алате и прецизне “механизме” провере, новинари познатог магазина Бизнис инсајдер дошли су до запањујућих открића о томе колико тога, у ствари Фејсбук зна о својим корисницима.
Проверавајући на који нас начин Фејсбукк прати, а користећи алат Абине ДНТ+, новинари су сазнали да Фејс наше активности прати путем више од 200 „тракера“, међу њима је „куки“ опција, преко које Интернет странице записују или деле активности на мрежи.
Тракери на овој друштвеној мрежи повезани су и са опцијом ФЦ – Фацебоок Цоннецт – односно са дугметом за Фејсбук дељење садржаја, који се налази на све већем броју Интернет страница.
Путем тог Фејс дугмета шаље се посебан Јавасцрипт код, који омогућава праћење. У неким случајевима овај код чак може на рачунару и да сними нове „кукије“, који ће стално слати нове захтеве и за другим информацијама.
Новинари Бузнис Инсидера одлучили су, користећи Абине софтвер, да провере на који начин путем тракера друштвена мрежа Фејсбук бележи и прати наше податке и друге интернет активности.
Пошто су очистили историју сурфовања и испразнили „кеш“ меморију интернет претраживача, прво су отворили Фејсбук, и одмах након логовања програм им је показао да најпознатија друштвена мрежа има 228 активних тракера путем којих Фејсбук прати „понашање“ корисника.
Пошто су им принтовани резултати овог истраживања, у централи Фејсбука су рекли да не могу да говоре на шта се конкретно ти захтеви које шаљу тракери односе, док не виде о каквим се конкретним захтевима ради и на који се начин користе.
Вести