Крагујевац – Компанија „Фијат-Крајслер аутомобили Србија” и предузећа на територији града која крагујевачку фабрику аутомобила снабдевају деловима принуђени су да отпусте 1.500 радника због смањене потражње за моделом „500-Л”, саопштило је представницима синдиката пословодство овог привредног друштва у коме наша држава има 33, а италијанско-амерички произвођач 67 одсто капитала.
Број радника који ће после августовског „ферагоста” – колективног годишњег одмора у Италији – остати без посла, дефинисан је после одлуке компаније да производњу у крагујевачкој фабрици организује у две, уместо у досадашње три смене.
Иако је ову информацију окарактерисао као „најгору за Крагујевац у последњих годину и по дана”, градоначелник Радомир Николић је навео да вест „није неочекивана”.
„О томе се говорило последње две године, а запослени у ‘Фијату’ најбоље знају колико су пауза направила у пословању, када је искључивана по једна смена, када су и по три-четири дана били на некаквој врсти принудног одмора због тога што није било довољно посла, заправо довољно продаје” – изјавио је Николић, наводећи да ће због овакве одлуке компаније трпети и породице крагујевачких радника, али и градски буџет у који ће се сваког месеца, по основу пореза на зараде, сливати око 40 милиона динара мање.
Отпуштање радника компанија је најавила још у уторак поподне, када је медијским кућама упућен допис у коме је наведено да ће крагујевачка фабрика аутомобила остати без једне производне смене, и поред тога што европско тржиште, како је наведено, бележи „благи раст”.
„У складу са захтевима тржишта, компанија је спремна да прилагоди своје производне капацитете спровођењем структуралних промена у фабрици, пребацујући производњу из три у две смене”, наведено је у саопштењу, уз напомену да ће се ова одлука реализовати у најкраћем могућем року, с циљем да се „минимизира социјални утицај на запослене”.
Према речима председника синдиката крагујевачке фабрике аутомобила Зорана Марковића, састанак са пословодством компаније није дао „никакав резултат”.
„Нама је само предочено шта ће се десити. Нисмо имали могућност да на било шта утичемо или нешто променимо” – изјавио је Марковић, наводећи да ће се тек разговарати о моделу отказа за раднике који ће ове јесени бити проглашени технолошким вишком.
На шокантну вест из центра српске аутомобилске индустрије су реаговали и неки министри у техничкој влади. Министарка за државну управу Кори Удовички, која је посетила Крагујевац, изјавила је да је „Фијатова” одлука „проблем Министарства привреде”, а истог става била је и њена колегиница Зорана Михајловић.
„Србија је испунила све обавезе према ‘Фијату’, па то никако не може бити разлог за одлуку о отпуштању радника. Ми смо плодно тло за инвестиције, а овде је, највероватније, реч о проблемима у самој компанији” – рекла је министарка грађевине.
Иако је компанија „Фијат-Крајслер Србија” саопштила да „модел ‘500-Л’ има добре резултате”, производни и статистички подаци дају потпунио другачију слику. Крагујевачка фабрика аутомобила је 2013. године имала извоз од 1,53 милијарде евра, годину дана касније на страна тржишта је пласирана роба у вредности од 1,36 милијарди, а 2015. остварен је извоз од 1,18 милијарди. Дакле, сваке године за око 200 милиона евра мање.
Представници синдиката су по ко зна који пут позвали државу да се више ангажује на решавању проблема у компанији и нагласили да крагујевачка фабрика неће имати будућност уколико се ускоро не организује производња новог модела аутомобила. Они су подсетили и да уговор државе са „Фијатом” истиче 31. децембра 2018. године.
Аутор: Бране Карталовић, Политика