Економија

Фијат вози у пропаст

Радници компаније Фијат Крајслер аутомобили Србија наставили су генерални штрајк. Другог дана потпуне обуставе производње аутомобила, радници прве смене дошли су на своја радна места, али не обављају радне обавезе.

– И даље послодавци из ФЦА нису започели преговоре око окончања штрајка, односно испуњавања наших захтева – повећање зараде, нова организација производње, исплата бонуса ефикасности и надокнада трошкова превоза. Помака једноставно нема од друге стране. Мислим да се крши Закон о штрајку јер пословодство просто не жели с нама да разговара – каже за “Вести” Зоран Марковић, председник штрајкачког одбора ФЦА.

Варали смо Италијане

Један од услова да Фијат уопште дође у Србију 2008. године био је да се заврши повезница аутопута од Крагујевца до Баточине. То још није учињено. А није ремонтована ни пруга Београд-Бар.

Он напомиње да је у штрајку 90 одсто запослених и да виталне целине фабрике, Пресерај, Каросерија, Лакирница, Логистика и Монтажа нису у функцији. Ниједан аутомобил не силази са трака, а дневна норма је по 440 аутомобила 500 Л, 220 по смени, а сада је све утихнуло у кругу компаније.

Према речима Зорана Марковића, од 2.460 запослених у ФЦА, у штрајку је 2.150 производних радника, службеници раде, а резултати тог рада су непознати, јер од јуче ниједан аутомобил није произведен.

Да ствари за Фијат у Србији не иду добро није никаква тајна. Подсетимо, у фебруару 2016. године радници Фијата у Крагујевцу, њих око 3.000, послати на принудни одмор од две недеље. Разлог је био једноставан – нема посла.

Фијат Крајслер аутомобили Србија јесте први извозник српске привреде, али већ неко време стручњаци упозоравају да фабрика нема будућност без покретања новог модела, о чему се за сада не размишља.

Радници те компаније све су забринутији, јер и даље нема никаквих најава о производњи новог модела у крагујевачкој фабрици.

– Нема информација о новом моделу, али ни нових тржишта за већ постојећи модел 500Л, због чега радници већ отворено страхују за будућност фабрике – каже Марковић.

 

За српским аутомобилом нема више тражње ни у Сједињеним Државама, нити Европи, а компанија је пре неколико дана покушала да акцијом замене старо за ново подстакне тражњу у Србији. На пример, модел фијат 500Л поп може се набавити по цени од 9.900 евра, под условом да купац у замену (рециклажу) понуди возило старије од 10 година. Али, стручњаци се слажу да то не може помоћи ни на средњи, а камоли дужи рок.

Недавно је економиста Стојан Стаменковић упозорио да без новог модела Фијату у Србији нема опстанка. Српски премијер Александар Вучић је ситуацију оценио “врло озбиљном” и најавио да ће држава повећати субвенције Фијату како се производња не би прекинула.

Црне слутње Маркионеа

Фијат више никад неће бити конкурентан на масовном тржишту Европе као што је некад био, рекао је Серђо Маркионе, директор италијанске компаније. Сви водећи немачки произвођачи аутомобила, међу којима су Ауди, БМЊ и Мерцедес-бенц, прошле године су продали више аутомобила у Европи од Фијата, док је Шкода продала готово једнак број аутомобила као Фијат.

Узалуд мољакали Русе

Председник Србије Александар Вучић изјавио је више пута да ће Србија наставити да инсистира на томе да се омогући извоз у Русију Фијатових возила без царине и да ће за то питати руског председника Владимира Путина “и 50 пута ако треба”. Али, Руси нам никад нису дали зелено светло, вајкајући се како ствар заправо блокира Казахстан.

Иначе, за проширење списка производа који се без царина продају у Србији и Русији, а на основу Споразума о слободној трговини од 2.000, неопходна је потврда Већа евроазијске економске заједнице, на чијем је челу Русија.

Љ. Ивановић – Вести

фото: ЕПА

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!