Косовска централна изборна комисија одбила је скоро половину захтева расељених Срба да се упишу на бирачки списак и гласају. Захтев је до сада поднело 29.199 расељених, од тога 25.433 из Србије. Косовски ЦИК је прихватио 12.901 захтева, док је 12.532 одбијено и они су сада у жалбеном поступку.
– Са тим бројем су Срби остали без три посланика, а све укупно су могли имати још десет, да косовски ЦИК није по добром старом обичају гласове расељених маргинализовао – каже за “Вести” Александар Ерац, шеф канцеларије за КиМ у Краљеву.
Он истиче да у централној Србији има око 200.000 грађана са правом гласа на косовским изборима.
– Спровели смо акцију пријављивања за упис у бирачки списак, и он је био већи него за локалне, али поучени досадашњим искуством многи су одустали од пријаве. За упис у бирачки списак овога пута су се углавном пријављивала лица која су до 2.000 године живела на Косову, али су половину одбили без икаквог разлога.
Чак и оне који и даље имају стан на Косову који се води на њихово име. Дакле, прави разлог је да се смањи број српских гласача, тврди Ерац. Он најављује жалбе, али додаје, да као и у случају ранијих одбијања, не очекује позитивно решење.
– Привремене институције још једном демонстрирају своје опредељење да прогнаним становницима Космета прекину сваку везу са завичајем, како би се етничко чишћење Срба и Црногораца легализовало и њима забранио повратак на окупирана огњишта – каже Миленко Јовановић, копредседник Савеза удружења расељених са Косова и Метохије.
Апел Николићу
– Расељени су се у малом броју одазвали за упис на бирачки списак јер је у Србији обављан у време ванредног стања услед незапамћене катастрофе, друго рок је био прекратак, и већина расељених нема поверења у приштински систем и сматра га главним кривцем што се не ставрају услов за повратак. Лично верујем да државних врх Србије зна шта ради када је у питању учешће Срба на косметским изборима, али очекујем да председник Николић истраје у ставу да Срби неће учествовати на њима по сваку цену и да се расељенима мора омогућити да право гласа остваре без икаквог условљавања, каже Миленко Јовановић.
Вести
SRAMOTA
SRAMOTA
Слична вест пре 70 година гласила би:
“Централна изборна комисија Трећег рајха , као и изборне комисије држава – Хитлерових савезница, одбиле су скоро половину захтева расељених Јевреја, Руса, Срба, Пољака, Чеха, Цигана, и осталих народа – непријатеља Трећег рајха, да се упишу на бирачке списакове и гласају у концентрационим логорима, Дахау, Аушвиц, Матхаузен, Треблинка, Јасеновац,…( Јастребарско, поред осталих логора за децу у НДХ као што су они Сиску и Лоборграду нису били интересантни за бираче, јер тамо нико од набројаних нема право гласа). Захтев су до сада поднели млиони расељених и оних који нису дошли на ред, од тога преко 5 милиона Срба из бивше Краљевине Југославије. ( око два милиона се већ налази на списковима у овим изборним јединицама – од којих је “на жалост” већина избрисана са спискова јер је у међувремену умрла “природном смрћу”. ЦИК- Сила осовине је прихватио 2 милиона нових захтева, док је преко 10 милиоа одбијено, због техничких проблема око транспорта (ради рушења многих пруга у диверзијама и савзничким бомбардовањима), и они су сада у жалбеном поступку.
И онда следи коментар “упућених” попут Милене: “СРАМОТА”!!!