ШЕСТО окупљање лидера Кине и 16 земаља централне и источне Европе у Будимпешти изазива све веће неповерење и забринутост у западноевропским земљама. Док за Мађарску иницијатива представља „отварање ка истоку“, за Србију учвршћење „поузданог пријатељства“, а за Пољску „огромну могућност“, у престоницама земаља ЕУ чују се заједљиви коментари, пише британски лист Financial Times.
Европске дипломате страхују да Пекинг може да искористи иницијативу да подрије прописе ЕУ, користећи растуће тензије између источног и западног дела Уније.
Покретач иницијативе била је способност Кине да финансира и гради путеве, железнице, електране и другу инфраструктуру која је била потребна неким сиромашнијим земљама централне и источне Европе.
Обим деловања те иницијативе је, међутим, почео да се прелива и у политичке и стратешке области, изазивајући неповерење међу неким западноевропским силама, наводи Financial Times.
Европски званичник, који је тражио да остане анониман, рекао је да се иницијатива 16+1 суочава са више ствари.
„Неке од њих се тичу надлежности ЕУ, или залазе у нове области у којима већ постоје иницијативе ЕУ и Кине. А ми видимо само врх леденог брега“, рекао је дипломата.
Док се 16 земаља Мађарска, Бугарска, Румунија, Пољска, Србија, БиХ, Хрватска, Словенија, Словачка, Албанија, Македонија, Црна Гора, Чешка, Литванија, Летонија и Естонија – припремају за самит у Будимпешти, јасно је да је Кина све успешнија у тим земљама, наводи Financial Times.
„Центар равнотеже светске економије се помера од западу ка истоку. Иако се то и даље негира у западном свету, негирање не изгледа разумно“, рекао је у октобру мађарски премијер Виктор Орбан.
Бета