Kомпанија Инкоп, на чијем челу су бизнисмени са Kосова Звонко и Жарко Веселиновић и Милан Радоичић, купила је једну од већих компанија за изградњу и одржавање путева Нови Пазар пут, преноси радио Сто плус.
Промена власништва у фирми Нови Пазар пут, званично је забележена у Агенцији за привредне регистре када је 6. јануара, Инкоп из Ћуприје, уписан као власник 100 одсто капитала.
Пре него је Нови Пазар пут и званично добио нове власнике дошло је до промене на челу те компаније, јер је почетком новембра за директора постављен бивши начелник Kазнено-поправног завода Ниш Александар Грбовић, који се и даље налази на челу ове компаније.
Претходни власници компаније Нови Пазар пут били су Нови пут плус и Монтажно-производно предузеће Јединство из Севојна.
Нови Пазар пут средином децембра заједно са Јединством, ПЗП Пожаревац и Сет из Шапца, као једини понуђачи од државе су добили посао изградње Граничног прелаза Бајина Башта вредан 1,8 милиона евра.
Грађевинско предузеће „Инкоп“ из Ћуприје основано је 1992. Прво се бавило друмским превозом терета, да би 2014. променило делатност у изградњу путева и ауто-путева. Убрзо медији објављују незваничне информације да је прави власник фирме Инкоп преко своје сестре, Звонко Веселиновић. Ту фирму је као подизвођача ангажовао Енергопројект тада у већем делу државна фирма.
Kако су пренели медији, Инкоп је тада, као нова фирма у изградњи путева, посао изградње деонице Kоридора 11 Љиг- Прељина вредан 60 милиона долара добио као члан конзорцијума. Незваничне информације потврдио је годину дана касније и сам Звонко Веселиновић у кратком разговору за Инсајдер истичући да он руководи фирмом Инкоп из Ћуприје. Тек у септембру 2018. као званични власници уписују се браћа Звонко и Жарко Веселиновић док је трећи сувласник постао Милан Радоичић, потпредседник Српске листе и дугогодишњи сарадник Звонка Веселиновића.
Фирма Инкоп је већински власник и фирме Гранит пешчар из Љига, која се већ годинама налази на списку највећих пореских дужника. И сам Инкоп, како је открио Инсајдер, дугује држави за порез, али му је 2016. одложено плаћање пореског дуга у висини од око 380.000 евра на пет година.
За косовске бизнисмене Звонка Веселиновића и Милана Радоичића везују се бројне афере, а против њих су у претходном периоду вођени различити судски поступци.
Обојица су се нашла на оптужници Специјалног тужилаштва 2011. године и то за присвајање 32 камиона Хипо Алпе Адриа Лизинга, али су од ових оптужби правоснажно ослобођени 2016.
Ослобађајућа одлука донета је и у поступку за нелегално ископавање шљунка на Kоридору 10, а у овом поступку осим њих двојице на оптужници нашли су се и Иван Стаменовић и крушевачки бизнисмен Горан Макрагић.
Радоичић и Веселиновић претходних година повезивани су и са организованим криминалом, па је 2003. Веселиновић хапшен под сумњом да је један од организатора препродаје више од три килограма хероина, док је Радоичићу суђено због отмице македонског бизнисмена. Обојица су ослобођени одговорности за ова кривична дела.
Радоичића косовско тужилаштво тражи и у вези с поступком који се води за убиство Оливера Ивановића, а у оптужници се наводи да су он и Веселиновић вође организоване криминалне групе која стоји иза бројних кривичних дела.
Против Милана Радоичића косовско тужилаштво поднело је почетком 2019. и кривичну пријаву за организовани криминал и трговину наркотицима.
Оптужбе о умешаности двојице бизнисмена у убиство Оливера Ивановића представници власти у Београду одбацују називајући их политичким, а као аргумент наводе и то да је Радоичић прошао полиграф.
Извор: Сто плус, Инсајдер