Више од 3.000 људи у Крушевцу остало је без посла јер су њихова предузећа отишла у стечај. У неким фирмама, попут ГП “Јастребац”, стечај траје више од десет година, а једини који имају корист од тога су стечајни управници.
Када је ГП “Јастребац” октобра 2002. године ушао у стечај и имао је имовину чија је вредност процењена на 30 милиона марака, а обавезе према повериоцима су биле око 15 милиона марака. Од тада су се променила три стечајна управника, који за десет година нису успели да направе ни евиденцију имовине. Имају редовне плате, а продато је и имовине за око 160 милиона динара.
– Продата су и управна зграда и база, али не можемо да наплатимо своја потраживања – огорчени су бивши радници.
[pullquote_right]
Стечајни управник стиже да ради у чак 50 предузећа
Петар Вуловић из Краљева је у једном тренутку био стечајни управник у више од 50 предузећа. Он је тренутно, поред осталих предузећа, задужен за стечај Земљорадничке задруге “Јастребац” у Великим Купцима.
[/pullquote_right]
Више од 1.000 радника ГП “Јастребац” потраживало је око 300.000 динара, али су успели да наплате само половину те суме, а неки и мање. Обраћали су се и суду у Стразбуру, али без великог успеха.
– Стечајни управници су највеће зло радничког Крушевца, јер се стечајни поступци завршавају онда и онако како њима одговара. Ми смо 2002.године имали “епидемију стечаја” када су у стечај отишли “Цепак”, КИК “22. јул”, “Задругар”, “Д маркет”, ГП “Јастребац”. “Циглана” је у фази ликвидације након стечаја а извукла се једино конфекција “Звезда”. Око 3.000 људи је остало без посла. Стечајни управници зарађују без обзира шта се дешава са предузећима, а имају и награде за успешно довршен стечај – објашњава председник Савеза синдиката у Крушевцу Миленко Михајловић.
Награда за успешно завршен стечај у једном крушевачком предузећу износила је чак 50.000 евра, док би за ГП “Јастребац” требало да буде око четири милиона динара.
Весна Весић из Крушевца је била у једном моменту стечајни управник у десетак предузећа у исто време. Хапшена је 2006.године у Новом Пазару, а потом 2009. године у Крушевцу због злоупотреба у предузећу “Напредак” из Варварина. У Крушевцу је водила стечај “Задругара”. У Расинском округу је 24 друштвених предузећа отерано у стечај.
Блиц