Економија

Фискални савет: Србија нема снаге ни за ове пензије и плате

Београд — Плате у јавом сектору требало би да буду замрзнуте и у 2017, а пензије и у 2018. години како би се оствариле неопходне уштеде за оздрављење јавних финансија.

То је препоручио председник Фискалног савета Павле Петровић, који је на конференцији за новинаре у Народној банци Србије истакао да је ниво плата и пензија већи од економске снаге Србије изражене у БДП-у.

Циљ је, подсетио је, да удео пензија буде 11 одсто у БДП-у, а плата око осам одсто, а обе су преко тог нивоа.

“И тих 11 одсто за пензије су на горњој ивици одрживости”, рекао је Петровић истакавши да за та два циља, да удео плата и пензија у БДП-у буде 8осам односно 11 одсто, проистиче закључак да би требало замрзнути плате у 2017, а пензије и у 2018. години.

Он је објаснио да је за оздрављење јавних финансија неопходно да учешће дефицита буџета падне на 0,5 одсто БДП-а, а јавног дуга на испод 60 одсто, а да би се то догодило, потребне су уштеде.

“Половина неопходних уштеда могла би да дође од реформи Пореске управе и по том основу већих трајних прихода, као и од реформе јавних предузећа и приватизације, док друга половина мора доћи од уштеда у буџету, а то су махом плате и пензије”, рекао је Петровић.

Да би дошло до овог циља, неопходно је, како је указао, држати замрзнуте плате у 2017. а пензије и у 2017. и 2018. години, јер су то, према његовим речима, једине мере које могу да дају буџетске уштеде.

“Рационализација броја запослених то не може да пружи”, сматра он објаснивши да је број вишка запослених ипак мањи од планираних 75.000 за три године, и да износи 20.000 до 30.000.

До сада је, казао је, посао у општој држави напустило 15.000 људи, али ту је највећи број оних који су отишли у пензију и нису замењени, док је минималан број остао без посла.

“Реално је да се смањи број запослених за још 10.000-15.000, а једино видимо вишак од око 6.000 запослених на локалу. Остало би морало да се темељи на озбиљним плановима реформи, како у здравству, тако и у школству, и да се не иде у рационализацију на силу”, рекао је он.

Ефекат пензионисања је скоро исцрпљен, рекао је Петровић и додао да до додатне рационализације, осим на локалу, неће ни доћи.

“А питање је и да ли то треба да се ради уопште, ако би се радило ад хок”, рекао је он.

Изложивши ово, Петровић је указао да је једина уштеда на платама и пензијама, јер су издаци по том основу већи од економске снаге Србије изражене у БДП-у.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!