Подгорица – Напад представника Атлантског савета др Сава Кентере на председника мировног покрета „Не у рат, не у НАТО”, новинара и уредника портала ИН4С Гојка Раичевића јуче су осудиле поједине политичке партије и невладине организације.
Кентера је насрнуо на Раичевића, у намери да га изазове на физички обрачун после многобројних увреда и псовки у чему му је помогао за сада неидентификовани пратилац. Инцидент се догодио у Подгорици, у насељу „Блоку В”, где су се случајно срели.
„Приликом мимоилажења др Кентера ми се обратио увредама. Био је разјарен, бесан, а кад сам га питао зашто се тако нецивилизовано понаша, он је помињао свој докторат и неке фотографије. Покушао сам да га доведем у раван културног понашања верујући да је у питању неки неспоразум, али након увреда је уследио и позив на физички обрачун, зачињен низом нових псовки”, прича за „Политику” Раичевић. „Све се то дешавало у присуству за сада неидентификованог лица, које је било у његовој пратњи. Та особа је у почетку покушавала да обузда помамљеног Кентеру, да би ми се касније и сам претећи обратио.”
Раичевић је дао изјаву у подгоричкој полицији која не жели да јавно коментарише увреде и претње Кентере и његовог пратиоца.
Напад Кентере на председника покрета „Не у рат, не у НАТО” осудиле су јуче поједине политичке партије и невладине организације.
Председник Нове српске демократије и један од лидера Демократског фронта Андрија Мандић поручио је да је Раичевић нападнут од стране председника Атлантског савеза „на сличан начин као што је НАТО напао СРЈ 1999. године – подмукло, изненада и мучки”.
„Као странка која дели исте ставове и однос према НАТО-у као господин Раичевић, исказујемо потпуну солидарност са њим, гласилом које уређује и антиратним акцијама које реализује. Овај напад на председника једне НВО и уредника једног медија говори и о ретроградној свести председника Атлантског савета, али то и није чудно кад знамо да долази од оних који припадају политици коју персонификују председник Демократске партије социјалиста и његова партија, а која никако не трпи супротна мишљења”, оценио је Мандић и додао да недолично понашање Кентере „свакако постаје још озбиљније ако се има у виду да је Раичевић новинар и уредник портала ИН4С, и ово је, дакле, још један атак на слободну реч и медијске слободе.”
„Удружење бораца ратова од 1990. године Црне Горе најоштрије осуђује хулигански напад Кентере на Раичевића”, пише у саопштењу директор ове невладине организације Радан Николић и наводи да „напад на Раичевића доживљава као најтежи примитивизам и опасан инцидент, после кога очекује од Владе Црне Горе и других финансијера Атлантског савета да ускрате средства Кентери за пропагирање приступања Црне Горе НАТО-у.”
Не само у Црној Гори, Раичевић је познат као човек који предводи кампању за војну неутралност Црне Горе, а ово није први пут да му се догађају непријатности.
Мотиви напада су, по његовој оцени, и у чињеници да заговорници уласка Црне Горе у НАТО не могу „да оправдају огромни новац који добијају из државног и буџета и од НАТО-а у циљу повећања броја заговорника уласка Црне Горе у НАТО, па стога НАТО јастребови очигледно крећу тактиком провокација на оне које су пројектовали као кривце за своје неуспехе”.
nazovi EU demokratija
nazovi EU demokratija
nazovi EU demokratija