“Криза би могла да погоди Француску већ следеће године”, упозорио је угледни конзервативни магазин, уз поднаслов “Разлози да Француска постане највећа претња јединственој европској валути”, пренела је француска новинска агенција АФП.
“Економист” окривљује француског председника Франсоу Оланда и премијера Жан-Марка Ероа за одлагање кључних реформи, наводећи да “ни Оланд ни Еро изгледа нису довољно храбри лидери да би наметнули реформе упркос општем противљењу”.
Ипак, изгледа да нова социјалистичка власт у Француској разуме колико је озбиљна економска ситуација у Европи и колико су потребне реформе које ће привреди дозволити да буде конкурентнија на глобалном нивоу, такође пише лист, изражавајући, међутим, забринутост да су “те недавне промене закаснеле и недовољне”.
Дуга листа француских проблема укључује економију у стагнацији, високу незапосленост, огроман трговински дефицит и јавни сектор који обухвата готово 57 одсто бруто домаћег производа, што је “највећи ниво у еврозони”, упозорава лист.
Пословна атмосфера се, како наводи “Економист”, погоршала након “низа левичарских мера, укључујући порез на највише дохотке од 75 одсто, увећане порезе за компаније, као и делимично снижење претходно подигнуте старосне границе за одлазак у пензију”.
Истовремено, “ни елита ни гласачи нису још спремни да пребаце већи суверенитет (на институције Европске уније), као што нису спремни ни на дубоке структурне реформе”, оценио је недељник.
Иако Оланд покреће мере које његову земљу треба да учине конкурентнијом, “Француска гађа у покретну мету, јер све земље еврозоне спроводе структурне реформе, и то углавном брже и обимније од Француске”, наводи лист.
“Међународни монетарни фонд је недавно упозорио да Француска ризикује да остане иза Италије и Шпаније. Оланд нема много времена да деактивира темпирану бомбу у срцу Европе”, закључује “Економист”.
Танјуг