Београд – Србија, у којој је сваки пети грађанин без посла, а број пензионера већи од броја запослених, бори се са дефицитом и прети јој банкрот, оцењује Франс прес.
У анализи објављеној неколико дана после посете премијера Александра Вучића Паризу АФП подсећа да је Вучић најавио реформе, укључујући резове у гломазном јавном сектору, али да аналитичари упозоравају да конкретне мере тек треба да буду спроведене.
Тимоти Еш, главни аналитичар Стандард банке за тржишта у развоју, изјавио је за АФП да су „веома висока очекивања“ од нове Владе Србије.
„Обећавали су много, имају мандат за реформе и грађани од њих очекују резултате – више нема изговора“, рекао је Еш.
„Ако не буду деловали, тржишта ће их казнити пошто се размере дуга приближавају нивоима који изазивају забринутост за одрживост“, казао је он.
Очекује се да ће Србија ове године имати рекордни буџетски дефицит од осам одсто, уз раст од једног процента. Ситуација би, међутим, могла да се погорша за додатна 0,2 процентуална поена због последица недавних поплава, наводи француска агенција.
Вучић, који је, како је наведено у анализи, обећао опоравак посрнуле српске привреде, рекао је да је његова Влада спремна да спроведе болне реформе, укључујући повећање пореза, нове резове у јавном сектору и смањење субвенција.
„Ако то не урадимо у наредних шест-седам месеци, нећемо никада“, рекао је он, упозоривши да би Србија, са садашњом јавном потрошњом, могла да се нађе у ситуацији у каквој је Грчка.
„Имамо више пензионера него запослених, а од запослених, више од 50 одсто је у јавном сектору. Ко то може да издржи?“, казао је премијер.
Буџет Србије, који достиже око осам милијарди евра, грца под теретом исплата пензија за 1,7 милиона грађана и плата за више од 700.000 запослених у јавном сектору, у земљи која има 7, 2 милиона становника, наведено је у анализи. Више од 20 одсто радно способних грађана је без посла, а многи од запослених једва преживљавају с просечном месечном платом од 350 евра.
Министар привреде Душан Вујовић рекао је да буџет додатно оптерећују субвенције у износу од 600 милиона евра годишње за 161 државно предузеће, које је требало да буде затворено још пре 10 година. Вујовић је најавио да би до краја 2016. године требало да буде приватизовано још 400 државих предузећа и додао да Влада тражи међународне инвеститоре за опоравак тих фирми.
Србија, према његовим речима, мора да реформише и застареле законе о раду, приватизацији и стечају.
Очекује да Скупштина Србије усвоји те реформе до краја јула, а како наводи АФП, аналитичари, пак, сматрају да влада не делује ни довољно брзо ни довољно одлучно у решавању кризе.
Професор Економског факултета у Београду Милојко Арсић рекао је да би би српски дефицит ове године могао да буде највиши у Европи. Истовремено, „Влада сада делује мање спремно за фискалну консолидацију и спровођење свеобухватних структурних реформи него у време када је формирана“, оценио је Арсић.
АФП подсећа да је ребаланс буџета, првобитно најављен за јун, одложен за касније и да је за октобар одложено и смањење плата у јавном сектору. Никола Алтипармаков, члан Фискалног савета, предвиђа да би јавни дуг до краја године могао да достигне 70 одсто бруто домаћег производа.
„Ако Влада не спроведе реформе у наредних шест месеци… суочавамо се са озбиљном опасношћу од јавног дуга“, рекао је Алтипармаков.
„Лажна је дилема да ли треба да смањимо плате или пензије или да спроведемо штедњу у јавним предузећима. Немамо избора, морамо да урадимо све те три ствари или ћемо пропасти“, упозорио је он.
Вучић је, како преноси АФП, поручио да не постоји никаква алтернатива пакету непопуларних реформи. „Ово је борба за опстанак, морамо то да урадимо и то ћемо урадити“, рекао је премијер Србије.
Танјуг
evo reformisan zakon o radu kad navale da zaposljvaju ima grabez da nastane
Ima li neko iz vlade da procita ovaj tekst ida se onda probude iz svog sna !
ONI ĆE SLUŽITI ZPADU PROTIV SRBIJE DOK IH NE OTERAMO.
NA KRAJU ĆE OTIRAČI I NAS PRODATI.
SPREČMO,SADA JE MOMENAT