Косово је конструкција која самосталноне може да преживи и постоји само захваљујући „алиментацији“ из Немачке и Кфору, истакао је посланик Алтернативе за Немачку (АфД) у Бундестагу Маркус Фромајер. Он је, на првој расправи о захтеву владе да се продужи мандат немачким војницима у Кфору, рекао да су насилно одузимање и трговина људским органима, као и трговина оружјем, људима, наркотицима, проституција, убиства, само део „портфолија стања на Косову””.
„Косово је политичка конструкција која самостално не може да преживи. Косово постоји само захваљујући немачкој алиментацији у висини од више стотина милиона евра и немачког учешћа у Кфору 25 година. Којим успесима се хвалимо када имамо војну мисију која траје 25 година? Не може се говорити о успеху када су наши војници тамо четврт века, а и до сада нас је то све коштало четири милијарди евра”, објаснио је Фромајер.
Он је указао да је идеја о Кфору била добра, јер је имала за циљ спречавање масакара, али је сада дошло време да се призна да је мисија „буре без дна“.
„Кфор није могао да испуни свој мандат, што је показао и масакр над Србима. Кфор се од мировних снага претворио у заститницу државе Косово. Стварање косовске државе је супротно Резолуцији УН, а тиме представља кршење суверенитета и територијалног интегритета Србије. Конфликт се може решити само политички, а не дуготрајним војним присуством”, подвукао је он затраживши враћање немачких војника у земљу. Указао је да политички доносиоци одлука на Косову сносе кривицу за стање због лошег управљања.
Међутим, велика већина посланика Бундестага је за наставак мисије Бундесвера на Косову и Метохији. Поред владајуће „семафор коалиције“, подршку продужењу мандата мисије Кфора на Косову у првом читању дали су и посланици ЦДУ и ЦСУ.
„Потребан нам је Кфор способан да делује како би смањио текући конфликт и потенцијал ескалације на северу Косова и на граници са Србијом”, објаснио је портпарол за одбрамбену политику фракције ЦДУ/ЦСУ Флоријан Хан.
Посланик ЦДУ/ЦСУ Петер Бајер констатовао је да се дијалог налази у ћорсокаку, и за то је окривио лидере у Београду и Приштини.
Немачка влада позвала је на продужење мандата, о чему се очекује да ће Бундестаг гласати наредне седмице.
„Западни Балкан је наше директно суседство“, објаснио је државни секретар за одбрану Зимтје Мелер (СПД).