У ИСТРАЗИ око суноврата „Галенике“, која је за само две године директоровања Ненада Огњеновића, од најбоље фармацеутске куће у земљи, постала велики губиташ, биће испитани и они који су у то време руководили државом. Они ће, поред осталог, морати да објасне зашто у овој државној фирми две године није формирана скупштина акционара и како су „Галеникини“ дугови нарасли на фантастичних 120 милиона евра!
Без скупштине акционара генерални директор Огњеновић и његових седам помоћника, као ни Управни одбор, никоме нису подносили финансијски извештај.
– Инсистираћемо на одговору зашто није формирана скупштина акционара – наводи извор „Новости“ близак истрази. – Истрагом ће, поред надлежних у Влади Србије у то време, бити обухваћени и чланови Управног, али и Надзорног одбора „Галенике“.
Наш извор наводи да ће се истерати начистац како је ова фармацеутска компанија 2008. годину завршила са више од 30 милиона евра орочених пара, извесне количине сировина и огромне количине готових производа, а две године касније бележи губитак од 120 милиона евра.
ВИЛА НА СИТОНИЈИ ЈЕДАН од ухапшених у афери „Галеника“ Горан Орлић, бивши помоћник генералног директора Ненада Огњеновића, ове године купио је кућу на Ситонији, средњем прсту грчког полуострва Халкиди. Реч је о велепној вили у близини Неос Мармариса. По уговору, плаћена је више од 100.000 евра. Сумња се, међутим, да је здање са пола хектара земљишта плаћено скупље, али да је уговор лажиран како би се платио мањи порез.
– Огњеновић је постао директор године у једној од најпрофитабилнијих компанија новембра 2008. – објашњава наш саговорник.
– До јуна 2011. запослио је више од 400 људи, махом преко партијских и љубавних веза, потрошио сав новац са рачуна и направио огроман губитак.
Руководство „Галенике“ у то време прави необјашњиве потезе. Иако је ова компанија била везана дугорочним уговорима са произвођачима сировина и сарађивала са ресорним министарствима и агенцијама у поступку добијања лиценци за производњу лекова, Огњеновић и његови сарадници мењали су добављача.
– Када „Галеника“ добије лиценцу за производњу лекова, прави се рецептура, одређује се количина сировина за набавку и добављачи с којим се склапају дугорочни уговори, који су обавезујући – наводи наш извор. – Ново руководство, предвођено Огњеновићем, убацивало је нове добављаче.
За доношење таквих стратешких одлука, попут избора добављача или продаје готових производа, посебно када је реч о условима плаћања, била је неопходна одлука Управног одбора и генералног директора. Менаџмент фирме није имао у тим пословима готово никакву надлежност.
ФОТОГРАФИЈА УЗ текст „Немилице расипали милионе“, у понедељак је ненамерном грешком објављена фотографија „Галенике фитофармација а.д.“, уместо „Галенике а.д“. „Галеника фитофармација“, бави се, наиме, производњом пестицида и независтан је привредни субјект који не послује у оквиру „Галенике а.д“. Извињавамо се „Галеници фитофармацији“ и читаоцима.
– Посебно се истражује продаја лекова уз дисконтне цене, како им се приближавао истек рока трајања – кажу у истрази. – Те цене некада су спуштане и за 80 одсто, што је остављало велики простор за малверзације.
Припадници Радне групе Управе криминалистичке полиције МУП Србије који раде на расветљавању свих малверзација у „Галеници“, започели су и финансијску истрагу имовине осумњичених.
У овом моменту под лупом је уговор Ненада Огњеновића са Банком Интезом, где је орочио 770.000 евра, као и уговор његовог некадашњег помоћника Горана Орлића, који је орочио 88.000 евра у Војвођанској банци.
Током претреса станова код Орлића је пронађена и потврда да у сефу Војвођанске банке има 70.000 евра.
Новости
припрема: Србија данас