Србија

Галије су некада пловиле Јужном Моравом?

У напуштеном кориту реке код Алексинца вадећи шљунак радници са багерима ископали сидро и највероватније делове брода. Пловност ове реке у 4. веку не споре ни историчари. И Нишавом ишле лађе

Ако је судити на основу кородираног сидра и још неколико металних елемената пронађених ископавањем шљунка у Јужној Морави, могло би се закључити да је она својевремено била пловна. У напуштеном кориту реке код Алексинца, на дубини од четири метра, радници су багером закачили ове делове који личе на остатке брода.

– Када сам 7. априла дошао на посао на пескару на месту званом „Кључ“ у атару Катун, нисам ни слутио да ћу наићи на несвакидашњи призор. Кашика багера је у песку загребла нешто чврсто. Прво што ми је пало на памет јесте да се ради о заосталој бомби и мало сам се уплашио – каже багериста Жикица Стојадиновић (37) из Добрујевца. – Ипак, одлучио сам да идем до краја. У кашики се појавио необичан метални предмет. Пришао сам ближе и угледао сидро.

Даљим копањем Стојадиновић је нашао још неколико занимљивих металних предмета, од сајле до држача и делова брода, који имају везе са некаквим пловилом.

– Метални држач је спојен закивцима (нитнама), а у новије време то се чини заваривањем. Исто је и са металним клобновима који спајају дрво и метал – објашњава Дуле Јаковљевић, власник пескаре. – Убеђен сам да се сидро на овом месту није тек тако нашло и да у близини свакако постоји и некакво пловило под песком, па ћу уз помоћ пријатеља и детектора покушати да га лоцирам.

Историчари не искључују могућност да је и Јужна Морава својевремено у неким деловима свог тока била пловна. Сумњају да је сидро донето и бачено, јер би пре завршило на отпаду.

– Зна се поуздано да је у периоду између 4. и 5. као и 16. и 17. века, река Нишава, која се улива у Јужну Мораву, била пловна. Људи су трговали, а превоз робе воденим путем је у то време био најсигурнији – каже Небојша Озимић, историчар из Ниша.

Његов колега из Алексинца Гојко Миловановић наводи да је готово убеђен да се сидро није случајно ту задесило. И то у делу где је својевремено био речни ток.

ПРОМЕЊЕН ТОК

ЈУЖНА Морава је током векова више пута мењала корито у овом атару. Некада су на том простору била и пиринчана поља. Поједини Алексинчани су под водом наилазили и на огромна храстова стабла, чији је први слој дебљине двадесетак сантиметра био угљенисан. Пре годину дана и Јаковљевић је извукао стабло дуго 16 и пречника један метар, а својевремене експертизе у Загребу су потврдиле да су извађена стабла под водом била најмање 1.200 година.

 

Новости

 

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!