Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић изјавио је данас да је спреман да, ако треба, и пешке оде у Брисел на преговоре 2. априла, јер Србија не жели замрзнути конфликт на Косову, али да јој је за компромис потребно да се створе услови за живот и опстанак Срба на Косову и Метохији.О саставу српске делегације државни врх ће одлучити у понедељак.
„Договор мора да се постигне било сада било у будућности. Србија нема времена да чека у замрзнутом сукобу још годину или пет, а да јој привреда пропада и млади одлазе“, рекао је Вучић на конференцији за новинаре у Влади Србије и додао да о замрзнутом конфликту говоре „усијане главе“.
Он је позвао Европску унију и САД да воде рачуна и о интересима Србије и да је не понижавају, јер је, како је навео, влада спремна за модернизацију земље и промене, али да очекује и подршку од међународне заједнице.
„Људима из Европске уније: Не понижавајте нас. Не можемо да прихватимо ништа, а тражимо нешто да би Србија имала будућност“, рекао је он и додао да је Србија радом своје владе заслужила поштовање и датум за преговоре о чланству у Европској унији.
Вучић је рекао да ће иза одлуке српске стране у Бриселу ма каква она да буде стајати и он и председник Србије Томислав Николић и премијер Ивица Дачић, као и да ће читава власт заједно делити политичку одговорност. Вучић је додао и да лично не би волео и да не види потребу да иде у Брисел на преговоре 2. априла, али је истакао да преузима сваку одговорност за исход претговора и ако на њима не буде директно учествовао.
„У Брисел ћу ићи и пешке, ако треба“
„Ако могу да учиним било шта да помогнем да дођемо до договора, да се слободније посветимо другим областима, ако тако буду сматрали председник и премијер спреман сам да одем и пешке“, рекао је Вучић.
„Направићемо компромис зато што је то важно за будућност Србије, али тражимо од Европске уније, САД, али и читаве међународне заједнице да покажу да не желе унижење Србије“, рекао је Вучић, који је и министар одбране, рекао је да Србија на преговорима у Бриселу жели да разговара и реши суштинске проблеме везане за надлежност заједнице српских општина, попут питања полицијских снага, правосуђа и присуства „нечијих војних снага“ на том простору.
„Желимо суштински да решавамо проблеме, а не само да водимо технички дијалог“, рекао је први потпредседник Владе и истакао да Србији пре две седмице у Бриселу није понуђено „ништа“, али да је сада добио уверавања да би тај документ могао да буде промењен у корист Србије.
Вучић је казао да, како год да се заврше преговори у Бриселу 2. априла, Срби и Албанци и даље ће морати да живе једни поред других и да је зато важно да се воде рачуни о интересима обе стране. Вучић је рекао и да ће разговори морати да буду настављени ако две стране не успеју да се договоре у Бриселу, 2. априла.
Бета