Србија

Гаси се 2.300 разреда

Последњих година већ нестало преко 1.500 одељења, од јесени се бришу још многа. Прошлог септембра било 3.533 уписаних осмака, а тек 2.995 првака

МНОГЕ основне школе у Србији уписаће ове године мање одељења првака, јер у генерацији има бар хиљаду деце мање. Највише разреда биће угашено међу 2.300 истурених, углавном сеоских одељења. Са првацима посебно кубуре делови Војводине и источна Србија. Све школе добиле су упутство од Министарства просвете и науке како ће да реорганизују одељења, јер не би требало да у једној учионици буде мање од 15 ђака, нити би смело да их је више од 34. За одељења са мање од 15 ученика мора да постоји сагласност Министарства просвете и она се обично даје сеоским школама.

Број ђака у разреду могу да смање и деца из програма инклузије, јер свако дете које тражи посебну пажњу наставника рачуна се као два, односно три ученика.

У Министарству просвете и науке кажу да су школама дали рок до 15. августа да их обавесте о броју ђака и одељења, после чега ће се знати за колико ће од септембра бити мањи број разреда и првака у српским школама.

Колико је ситуација драматична најбоље показује то што је прошлог септембра било 3.533 одељења осмака, а тек 2.995 разреда првака. Подаци Министарства кажу да је последњих година угашено укупно 1.585 одељења у Србији.

 НАЈГОРЕ У ПЧИЊСКОМ ОКРУГУ 

ПРЕМА броју истурених, углавном сеоских одељења, предњачи Пчињски округ, где ради 47 матичних и 167 издвојених школа. Босилеград има једну матичну и 24 издвојене мале школе. У Бујановцу је 11 матичних и 30 истурених одељења, а у Врању 12 великих и 46 малих школа.

Према истраживању Републичког завода за статистику, Црна Трава већ четири године уназад има само по два првака, па се разреди и не формирају, већ деца иду у суседна места. Матична основна школа, у свих осам разреда и још четири истурена одељења, има укупно 50 ђака.

Да ситуација није ништа боља ни у богатијим општинама, показује и сам центар Београда. У седам основних школа општине Стари град прошле године уписано је свега 18 одељења са 484 првака. Просек овде поправљају деца са периферије, чији родитељи раде у центру, па их зато уписују у школе у Старом граду.

Рача, Топола, Мајданпек, Велико Градиште, Сокобања, Медвеђа, Гаџин Хан и Голубац само су неке од општина у којима је прошле године било највише пет разреда првака. Цео Босилеград имао је 69.

Број разреда биће наредних година још мањи, јер пројектом рационализације мреже школа треба да се на минимум сведе број истурених, које броје мање од десет ђака. А тренутно од 3.467 школа, 1.140 је матичних и чак 2.327 су истурена, углавном сеоска одељења.

Катанац чека многе од тих малих школа, али и оне веће, ако имају мање од 400 ђака, а у кругу од два километра постоји нека друга осмолетка.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!