Шеф Гаспрома Алексеј Милер изјавио је данас да је заустављање пројекта Јужни ток корак ка промени модела рада те комапније на тржишту Европе и поручио да ће изградњом подводноог цевовода у Турску улога Украјине за транзит руског гаса бити сведена на нулу.
Гаспром више неће да ради са коначним потрошацима, а земље Европске уније мораће да купују гас на граници, рекао је Милер за ТВ Росија и прецизирао да ће се руски гас продавати на граници Турске и Грчке.
„Знате, не можете натерати неког да вас воли. Ако потрошач неће да му се роба допрема кући, онда ће очигледно морати да се обуче и оде у продавницу,а зими још и да се обуче топлије. Наравно, може се понети и пакет, може и трећи енергетски пакет“ најважније је да он не остане празан“, поручио је Милер.
Ссеф Гаспрома је подсетио да је део договора о новој маршрути испоруке руског гаса по дну Црног мора у Турском намењеног европском тржишту уместо старе маршруте Јужног тока до Бугарске била одлука председника Русије и Турске.
Он тврди да од промена у пројекту Гаспром неће бити на губитку, пренели су руски медији.
„Ссто се тиче новца Гаспрома, ништа неће пропасти. Инвестирали с мо око четири милијарде евра у гаснотранспортну инфраструктуру на територији Русије за изградњу Јужног коридора за допремање гас у Краснодарски крај, ради испоруке у компресорску станицу Рускаја. И све те инвестиције ће у потпуности бити искоришћене за реализацију пројекта поморског гасовода ка Турској“, објаснио је Милер.
С друге стране, додао је он, Бугарска ће због тога што се одустало од Јужног тока изгубити три милијарде евра инвестиција, као и приход од транзита 18 милијарди кубних метара гаса годишње, јер ће гас за Македонију и Грчку ићи преко Турске.
„Турска је добила тачно супротно. Европска унија, Европска комисија су једноставно поклонили Турској гасни вентил. И мислим да турска може да га искористи у билатералном дијалогу са Европом. А ми смо добили новог стратешког партнера у гасном бизнису“, приметио је Милер.
Према његовим речима, изградња новог гасовода из Русије у Турску свешће на нулу улогу украјине као транзитне земље. Према подацима Гаспрома, Европу ће обезбедити гасом преко турског гасовода и преко Северног тока.
„Обезбедићемо количине које су Украјини потребне за њену унутрашњу потрошњу“, додао је Милер.
Он је подсетио да се да се разговори о улози украјинског транзита за испоруку руског гаса у Европи воде више од 10 година.
„Преговори су се, у крајњем исходу, водили многе године… Ми смо, наравно, једноставно донели коначну одлуку о изградњи алтернативних маршрута: прво Северног тока, онда Јужног тока, али сада, сходно томе, нового пројекта – поморског гасовода преко Црног м ора у правцу Турске“, закључио је Милер.
Танјуг
e srbio veruj i dalje evropi