МОСКВА – Постављање цеви за гасовод Турски ток у плиткој води почеће у првој декади јуна, рекао је данас заменик председника управног одбора Гаспрома Виталиј Маркелов.
Он је на конференцији за новинаре прецизирао да ће на постављању цеви радити два брода, а прве цеви ће положити италијанска компанија Саипем, пренео је Тас.
Све цеви које су биле наручене за пројекат Јужни ток, биће искоришћене за Турски ток, рекао је члан управног одбора Гаспрома Олег Аксјутин и додао да је део цеви већ произведен и да се чува на специјалним местима.
Како је раније пренео Тас, почетком маја Гаспром је наложио да почну радови на изградњи гасовода Турски ток.
Извођач радова је чекао још од 1. децембра, када је председник Русије Владимир Путин саопштио да Русија одустаје од реализације Јужног тока и почиње са реализацијом Турског тока.
За разлику од Јужног тока који је предвиђао велике инфраструктурне радове у Европи, пројекат Турски ток се ограничава на изградњу цевовода по дну Црног мора и гасног чворишта на грчко-турској граници. Читаву осталу инфраструктуру еворпски клијенти Гаспрома ће морати сами да изграде.
Италијански Саипем је раније саопштио да је добио обавештење од клијента Јужни ток транспорт (Саут стрим транспорт), који је у стопроцентном власништву Гаспрома, о обнављању радова по уговору.
Саипем треба да почне радове на морском делу гасовода у Црном мору, саопштила је тада компанија.
Раније је директор Гаспрома Алексеј Милер рекао да је почетак експлоатације Турског тока планиран за децембар 2016. године.
Маршрута Турског тока ће већим делом ићи по дну Црног мора истим путем са раније усаглашеном маршрутом Јужног тока.
Гаспром и турска компанија Ботас су 1. децембра 2014. године потписале меморандум о заједничкој изградњи гасовода из Русије у Турску преко Црног мора.
Милер и министар енергетике и природних ресурса Турске Танер Јилдиз су 7. маја потписали споразум измеду Русије и Турске о пуштању гасовода у оперативни рад и почетку испоруке гаса кроз Турски ток у децембру 2016. године.
Његов капацитет ће бити 63 милијарде кубних метара гаса, од којих ће до 47 милијарди кубика бити усмеравано на ново гасно чвориште на турско-грчкој граници.
Танјуг