БАЊАЛУКА – Власти Српске и високи представник у БиХ Валентин Инцко, извештајима о стању у земљи упућеним Савету безбедности Уједињених нација, укрстили су копља аргументима „за“ и „против“ гашења Канцеларије високог представника.
Да би продужио мандат, Инцко је потегао најјачи адут – могућност избијања нових социјалних немира и сталне опструкције „Дејтона“, док су највиши званичници РС оценили да је ОХР контрапродуктиван, непотребан и да одмах мора да буде – угашен.
И Влада Српске у свом извештају СБ УН и председник Српске Милорад Додик у пратећем писму генералном секретару Бан Ки Муну наглашавају да је крајње време да ОХР буде укинут, јер је од рата прошло чак 19 година. Међународно туторство у земљи чак две деценије је, сматрају званичници РС, штетно по развој демократских институција и европски пут БиХ.
Међутим, Инцко тврди другачије – БиХ иде силазном путањом, настављена је опструкција Дејтонског споразума на различитим нивоима, антидемократска политичка реторика, земља је додатно ојађена мајским поплавама, власти су нефункционалне…
– Стално присуство војне мисије ЕУ у БиХ са извршним мандатом је од виталног значаја – сматра Инцко.
Он је навео да су социјалне и економске тешкоће додатно усложњене због катастрофалних последица поплава, које су резултирале штетама у износу већем од две милијарде евра.
БИРАЧИ РЕКЛИ СВОЈЕ
Председник РС у писму Бан Ки Муну наводи да су 12. октобра бирачи у Српској изабрали нови сазив Народне скупштине и председника Републике, чиме је настављен непрекинути низ слободних и правичних избора током 19 година након Дејтонског споразума. Такође, Српска у извештају истиче да је одлучна да заштити структуру успостављену Уставом БиХ.
Председник Српске Милорад Додик рекао је да високи представник у БиХ и међународни службеници у Сарајеву, понављањем приче о фебруарским протестима, покушавају да одрже посао призивањем социјалних немира.
– Не могу да схватим да међународни службеници у Сарајеву толико инсистирају на немирима из фебруара, осим да то протумачим на начин да они стоје иза тога – рекао је Додик. – Очигледно је да високи представник и многи други покушавају да одрже посао призивањем одређених социјалних немира.
У извештају Владе РС наглашено је да је крајње време да ОХР буде затворен и да су присвојена овлашћења високог представника у погледу наметања закона, смене изабраних функционера и кажњавања појединаца без дужног процеса, незаконита и подривају политички развој БиХ.
– Упркос слабљењу међународне подршке ОХР последњих година, ова канцеларија наставља са негативним уплитањем у креирање политике у БиХ, а пример је опструкција закона којим се реализовао договор о државној и војној имовини – истакнуто је у документу РС.
Српска у документу наглашава да неуспех институција на нивоу БиХ мора бити саниран, као и да је те институције потребно хитно реформисати.
– Иако Устав предвиђа мали број институција на нивоу БиХ, одлуке и остале интервенције које је ОХР годинама спроводио оставиле су у Сарајеву хаос у облику скупих, неефикасних и неуставних агенција. У извештају Међународне кризне групе, бирократија на нивоу БиХ назива се „зомбијевском администрацијом“ која обезбеђује пуно запослење државним службеницима, али грађанима готово да не пружа никакве услуге – пише у извештају.
Дебата о БиХ у СБ УН заказана је за 11. новембар. Тада ће чланицама СБ УН свој извештај прочитати и високи представник у БиХ Валентин Инцко.
ПОГЛАВЉЕ СЕДАМ
Српска напомиње да СБ УН, кад је реч о БиХ, треба да престане с применом Поглавља седам Повеље УН, које се односи на деловање у случају постојања „претње миру, нарушавања мира или акта агресије“.
– У својим резолуцијама и другим изворима, СБ УН је у више наврата потврдио да је ситуација у БиХ „мирна и стабилна“. Након скоро 19 година мира у БиХ – једноставно не постоји оправдање за даљу примену Поглавља седам – закључено је у извештају РС.
М. ФИЛИПОВИЋ, Новости
Растанак се приближио, Милораде на тугујте, а ј и не радуј те се остаће „домаћи издајници“
mozda ce proci kao ferdinand