Свет

„ГАЗПРОМ”: Јужни ток ће се градити по плану и према потписаним уговорима

Постигли смо договор са ЕУ регулаторним телима о гасоводу ОПАЛ, који представља копнени део Северног тока. Верујемо да је могуће искористити искуства стечена у овом одуженом процесу како би се брзо установио функционалан регулаторни оквир за копнени део Јужног тока”, наглашава се у саопштењу руске компаније
КОМПАНИЈА „Газром” саопштила је вечерас да ће се изградња Јужног тока наставити по плану и у потпуној сагласности са локалним законима и међународним стандардима.

Како је саопштено Тањугу у „Газпрому”, садржај међудржавних уговора који се односе на Јужни ток је годинама доступан јавности, због чега су у тој компанији ”изненађени и разочарани” што је Европска комисија изразила забринутост око реализације тог пројекта тек сада, након што су радови почели.

Заменик генералног директора за унутрашње енергетско тржиште у Европској комисији Клаус Дитер Борхарт рекао је јуче у Бриселу, на конференцији о Јужном току, да су билатерални уговори које је руски „Газпром” закључио са земљама укљученим у Јужни ток, међу којима је и Србија, противни прописима ЕУ и да о њима те земље морају поново да преговарају.

Како наводе из „Газпрома”, стандардна је пракса да се велике прекограничне инвестиције подрже међудржавним уговорима како би се обезбедила правна сигурност и стабилност за инвеститоре.

„Ми нисмо потписници ових уговора, али њихов садржај је већ годинама доступан јавности и зато смо изненађени и разочарани да је Комисија изразила своју забринутост тек сада, након што су радови на изградњи гасовода већ почели. Овај неугодан тајминг је још мање разумљив ако се узме у обзир да је Јужном току додељен статус националног приоритета у неколико земаља чланица ЕУ”, наводи се у саопштењу.

У саопштењу се додаје и да преостала регулаторна питања која се тичу примене енергетског закона ЕУ могу бити разјашњена паралелно са изградњом.

„Ми смо сада постигли договор са ЕУ регулаторним телима о гасоводу ОПАЛ, који представља копнени део Северног тока. Верујемо да је могуће искористити искуства стечена у овом одуженом процесу како би се брзо установио функционалан регулаторни оквир за копнени део Јужног тока”, закључује се у саопштењу.

 

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!