У Србији највише налазишта злата има у источном делу земље, где се већ дуже време неколико светских компанија бави истраживањем те руде. Према речима стручњака за рударство, у Србији злата има код Бора, Зајечара, али и у околини Рашке и Медвеђе. Четири светске компаније и једна домаћа тренутно се баве истраживањем.
Истраживање налазишта злата једнако је атрактивно као и потрага за јадаритом, сребром, оловом и цинком, а вредност лежишта на подручју источне Србије премашује 50 милијарди долара.
Канадска фирма „Авала рисорсиз” недавно је објавила да је пронашла злато у бушотини на Јасикову, на Црном врху. Реч је о лежишту од око 240.000 тона руде, у којем има око 4,4 одсто бакра, чак 14 грама по тони злата и готово 100 грама по тони сребра. Имају концесију за Чока куругу и 12 локација на западним обронцима планине.
Око Неготина на планини Дели Јован истраживања обавља компанија „Орогон голд”, која би, уколико дође до значајних налазишта у Србији, могла да отвори и рудник.
Компанија „Балкан експлорејшен“ тражи злато и обојене метале у околини Бора, Зајечара и у околини Рашке.
Домаћа фирма „Фармаком” из Шапца није ни слутила да ће на југу земље код Медвеђе открити велику златну жицу. – Истраживања је донедавно обављала и позната канадска компанија „Данди племенити метали“. Имали су највећи обим истраживања. Остале компаније које истражују минералне сировине нису се толико примакле том резултату – објашњава Душан Савић из Министарства рударства.
Србија је, према доступним подацима Светског савета за злато, са 14,3 тоне злата у 2011. пласирана на 58. место по депонованим залихама тог племенитог метала.
24сата