Србија

ГДЕ ЈЕ 1,6 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА? Да ли је ФИАТ приказивао различите податке у Србији и у Италији?

У периоду од 2012. до 2016. године одступања у пријављеним износима увоза делова за монтажу путничких возила у Србији била су око 1,6 милијарди долара, пише Данас

Анализа економисте Драгована Милићевића, бившег државног секретара у Министарству трговине, показала је неслагање у подацима о вредности по којој Фијат и неки његови добављачи из Италије и Пољске увозе опрему у Србију са подацима из те две државе о извозу тих истих делова у Србију, за чак 1,6 милијрди евра. 

Наиме, подаци интернет базе података традемап.орг која функционише у саставу Међународног трговинског центра који су основали Светска трговинска организација и УНЦТАД показују велике разлике између података о увозу делова за аутомобиле у Србију из Италије и података о извозу истих производа из Италије у Србију.

Милићевићева анализа заснована на подацима из ове базе, показала је да је у Србију у 2016. години из Италије увезено 300,7 милиона евра производа са тарифним бројем 8708 која означава делове и склопове за индустријску монтажу путничких возила. У исто време, подаци о извозу из Италије у Србију производа са истим тарифним бројем показују износ од 164,7 милиона евра.

То би поједностављено могло да значи, да када Фијат увезе неки део у Србију, он овде пријави да га је платио по вишој цени од стварно плаћене цене

Међутим, уколико се погледају подаци за претходне године, разлике су још веће. У 2015. години разлика је била преко 200 милиона евра, у 2014. преко 260 милиона евра, а у 2013. више од 310 милиона евра. Део ових разлика може се приписати царинама и порезима, због тога што их подаци традемап.орг не обухватају, али се у сваком случају не могу објаснити двоструко веће вредности увоза Србије из Италије у односу на извоз истих производа из Италије у Србију. Неслагање података о увозу ових производа појављује се и у размени са Пољском. Укупна неслагања из обе државе износе 1,6 милијарди евра.

Стручњаци ово везују за производњу Фијата у Србији и његов увоз делова из фабрика у Италији, Фиат гроуп Италy и Пољској Фиат ауто Поланд, а сумња се и да постоји ефекат тзв. трансферних цена.

“Евидентно неслагање увоза из ове две земље говори да је у  прошлој години за готово 250 милиона евра увећан расход пословања. Оваква ситуација била је пресудна и претходних година и то је цена присуства великих компанија у малој и слабашној држави. Феномен трансферних цена и изношење добити преко истих је уобичајна пракса”, рекао је Милићевић за Данас.

Економиста Милан Ковачевић објаснио је за Данас да се делови за монтажу аутомобила увозе из Италије у Србију, а онда се готови производи извозе поново у Италију.

“Они могу ту да подешавају цене колико хоће, мада не тврдим да то и раде. Лоше је и што наша влада нема појма шта се ради у тој компанији. Директор је Италијан и он потписује све папире. У Надзорном одбору од седам чланова два су наша и самим тим немају никакав утицај на одлуке. Тако да ми не знамо шта се дешава са трансферним ценама. Рецимо у 2016. години продаја је смањена за пет одсто а износ за зараде 10 одсто. Бог зна шта је договорено и шта се догађа у тој компанији”, рекао је Ковачевић.

У праксама пореских управа, познато је да глобалне компаније понекад користе овакве механизме како би из земаља у развоју, износиле профите у своје матичне земље на Западу. Оне то раде тако што на овдашњим тржиштима приказују мању зараду “пумпајући” расходе. Овај прекршај је, када се докаже, кажњив.

У случају Фијата, Србија је власник једне трећине крагујевачке фабрике, а није познато да ли је до сада држава добила свој део профита који ова фабрика остварује.

Подаци до којих је дошао Милићевић, показују да су у периоду од 2012. до 2016. године одступања у пријављеним износима увоза делова за монтажу путничких возила у Србији била су око 1,6 милијарди долара. Према мишљењу неких стручњака  добар део тога могао би да се односи на трансферне цене компаније ФЦА Србија која је једина фабрика у Србији која склапа аутомобиле.

Еспресо.рс/Данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!